خبرهای تازه

هشدار تازه  تره خیل در پی حذف نامش از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان

(Last Updated On: آگوست 17, 2018)

کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید، تصمیم در مورد نامزدان حذف شده مطابق قانون است و به هیج مرجع اجازه داده نخواهد شد تا این تصمیم را تغییر دهد.

این کمیسیون نزدیک به دوهفته پیش نامهای سی و پنج نامزد را از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان حذف کرد و پس از آن  اعتراض ها در کابل و چند ولایت دیگر آغاز شد. 

معترضان تاکید دارند تا زمانیکه کمیسیون شکایات انتخاباتی و حکومت انگیزه حذف نامزدان را از فهرست نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان روشن نکند، اعتراض خود را ادامه می دهند.

تره خیل محمدی یکی از این نامزدان حذف شده چنین هشدار داد: “در کابل حتا در 34 ولایت به اعتراض خود ادامه می دهیم. هیچ شواهد و اسناد در دست شان نیست هیچ یک حتا بادار ها از دست من بخاطر این حذف خلاصی ندارد.”

کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی پا فشاری بر این دارد که تصمیم کمیسیون نهایی است و هیچ مرجع  این تصمیم را تغییر داده نمی تواند.

حمیرا حقمل، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت: “تصمیم ما نهایی است هیچ گاه تغییر نمی کند.”

در همین حال، علی رضا روحانی، دبیر کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی بیان داشت:”کمیسیون شکایات اجازه دخالت به هیچ نهاد و مرجعی را در امور این کمیسیون نمی دهد.”

نهاد های ناظر بر روند انتخابات می گویند که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی قادر به پاسخگویی برابر نامزدان حذف شده نیست.

یوسف رشید، رییس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اظهار داشت: “شخصی به گونه برخورد نکنند این بحث ملی افغانستان است. این که قانون صلاحیت نهایی  را داده از این صلاحیت های  استفاده ابزاری نکنند، چرا از تصمیم خود فرار می کنند .”

رییس جمهور غنی تاکید دارد که انتخابات مجلس نمایندگان به تاریخ معین ان برگزار شود اما وضعیت کنونی نگرانی های را بر انگیخته که انتخابات در زمان تعین شده برگزار نخواهد شد.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

پنتاگون از بهر تهدید طالبان و داعش پس از توافق صلح هشدار می‌دهد

(Last Updated On: جولای 16, 2019) وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، در گزارش تازه‌اش هشدار …