نیکولاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، خواهان ایجاد هیئت گفت‌وگو کننده افغانستان، در آینده نزدیک است

(Last Updated On: فوریه 13, 2020)

نیکولاس کی در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو گفته است که زمان به شدت در گذر است و باید حکومت افغانستان هیئت همه شمول را ایجاد کند.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری از کار روی تشکیل هیئت گفت‌وگو کننده با طالبان خبر داده و از سیاسیون هم میخواهد تا از آدرس حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان آماده شوند.

نیکولاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، گفت “مهم این است که هیئت افغانستان همه شمول باشد. و افغانها  فکر کنند که از آنها در گفت‌‎وگو ها نمایندگی میشود، البته در مذاکرات نمی شود که ۳۴ میلیون افغان حضور داشته باشند، مذاکره در زمان موفق می شود که گفت‌وگو کننده گان حد اقل الی ۱۰ نفر باشد، بعد از آن مهم این است که  اعتماد سیاسی وجود داشته باشد؛ زمان به سرعت می گذرد و مهم است که روند و کار تسریع یابد.”

گرچه اجماع سیاسی آن چنان مبرهن میان سیاسیون در پیوند به صلح دیده نمی شود، با آنهم همه یک صدا خواهان معرفی هیئت مذاکره کننده از سوی ارگ هستند.

حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی، می گوید: “اولین مسئولیت و رسالت ما این خواهد بود که زودی اجماع و وحدت بزرگان سیاسی افغانستان را تامین کنیم و برای مذاکرات آماده گی بگیریم.”

سپیدار شریک قدرت ارگ در حکومت وحدت ملی از فهرست هیئت مذاکره کننده با طالبان اطلاعی ندارد ولی همواره تاکید ورزیده است که مسئله صلح تنها  وزارت به پیش برده نمی شود.

ارگ پاسخ همه را داد! کاری روی تشکیل هیئت جریان دارد و وزارت دولت در امور صلح هم مسوولیت گرفته تا اجماع سیاسی در کشور را از بهر پیش برد مذاکرات گسترش دهد.

وحید عمر، مشاور رییس جمهوری در امور ارتباطات عامه و راهبردی، گفته است که اجماع مردم افغانستان و دیدگاه هایشان در مورد صلح وجود دارد، سیاسی افغانستان اما با نظریات متفاوت هستند،  ولی آرزوی آنها این است که سرانجام همه زیر چطر جمهوری اسلامی افغانستان با جانب طالبان به صحبت بروند.

ارگ و وزارت دولت در امور صلح پیشتر گفته بودند که آنان هیئت مذاکره کننده صلح با طالبان را شکل داده اند، آن زمان نیز از سوی ریاست اجرایی و سیاسیون رد شده بود.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

چهره های مشهور ورزشی در تلاش جمع آوری هزینه برای آسیب دیدگان کووید-۱۹

(Last Updated On: مارس 31, 2020)بیش از ۱۱۵ ورزشکار، مربی و شخصیت های ورزشی برای …