نیروهای امنیتی تنها ۴۰ درصد خاک چهار ولایت راهبردی را در کنترول دارند

(Last Updated On: دسامبر 26, 2016)

32

یافته های آریانانیوز نشان می دهد که نیروهای امنیتی در چهار ولایت راهبردی کشور تنها بالای نزدیک به چهل درصد خاک این ولایت ها حاکمیت دارند.

روزگان، کندز، هلمند و بغلان از بهر نا امنی ها و حاکمیت بیشتر گروه های هراس افگن شهره جهانی شده اند. چند سالیست که بزرگترین ولسوالی های هلمند همچون موسی قلعه، نوزاد، باغران، دیشو و ناوه  به تصرف کامل گروه طالبان قرار دارد و نیروهای امنیتی در ولسوالی های مارجه، نادعلی، و گرمسیر تنها بر مراکز این ولسوالی ها حاکمیت دارند و حتا راه های مواصلاتی به این ولسوالی های نیز غیر قابل رفت و آمد است؛ گفته می شود صد ها ماین در مسیر راه های این ولسوالی ها به مرکز کارگزاری شده است.

بشیر احمد شاکر عضو شورای ولایتی هلمند در صحبت با آریانانیوز گفت: “در بیشترین مناطق هلمند طالبان حضور گسترده دارند و حدود60 تا70 درصد ممکن در کنترول طالبان باشد”.

ارزگان نیز گواه نبردهای سنگین است، زیرا بیشترین بخش های ولسوالی گیزاب ولسوالی دهراوود و ارزگان خاص پایگاه های گروه های شورشی شده است و در ولسوالی های شهید خاص و چوره نیروهای امنیتی صرفا بر ساختمان ولسوالی ها حاکمیت دارند و طالبان در چند کیلومتری شهر ترینکوت طالبان فعالیت دارند.

حاجی امان الله عظیمی، عضو مجلس سنا میگوید: “اگر دروغگو نشوم حدود ۵ تا ۸ و شاید شش درصد حکومت افغانستان در ارزگان حاکمیت دارد و مشکل اساسی در این ولایت ناکارایی مقام های محلی می باشد”.

شهر کندز دو باره به دست گروه طالبان سقوط کرد، در حالیکه تنها ساختمان دولتی و بازارهای کوچک ولسوالی های دشت ارچی و مرکز قلعه ذال به تصرف نیروهای مسلح کشور است و ولسوالی های علی آباد ولسوالی خان آباد و ولسوالی امام صاحب گواه درگیرهای سنگین است و طالبان به گونۀ گسترده در این بخش ها فعالیت میکنند.

بغلان نیز در همجواری کندز از تیر راس گروه های شورشی بیرون نیست، زیرا چهار ماه است که ولسوالی دهنۀ غوری این ولایت به دست گروه های شورشی سقوط کرده است و هیچ اقدام برای باز پس گیری آن انجام نشده است. دند غوری و دند شهاب الدین که در چند قدمی شهر پلخمری است به تصرف گروه طالبان است.

در این میان ولسوالی های همچون بورکه، ولسوالی بغلان مرکزی با تهدیدهای بلند امنیتی روبرو اند.

چنانکه مسیر شاهراه کندز- بغلان در منطقۀ جرخشک و نیز بغلان- سمنگان در منطقۀ چشمه شیرگواه نبردهای سنگین و نفس گیر اند.

محمد ظریف ظریف، عضو شورای ولایتی بغلان میگوید: “بیشتر مناطق بغلان درکنترول طالبان است و حکومت هم در مناطقی که از دست رفته برای بازپس گیری اقدامی نکرده است”.

در همین حال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: “این گزارش ها را رد میکنم، نیروهای امنیتی افغان تلاش می کنند هیچ مکان مصئونی برای طالبان نگذارند”.

نیروهای امنیتی در فصل زمستان فرصت دارند تا برای بازپس گیری مناطق از دست رفت علمیات های نظامی انجام دهند، اما تاکنون تحرکات لازم انجام نشده است.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح / آریانانیوز

About Ariana News

Check Also

ملا برادر در نشست قطر اشتراک نمی‌کند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)  طالبان گفته اند که در نشست میان نمایندگان این …