خبرهای تازه

نیروهای ارتش برای نخستین بار موفق به انجام عملیات شبانه شدند

(Last Updated On: دسامبر 13, 2018)

نیروهای ارتش ملی برای نخستین بار موفق به انجام عملیات شبانه شدند.

وزارت دفاع ملی می گوید که این عملیات با به کار گیری از جنگنده سوپرتوکانو انجام شده و درآن یک پایگاه گروه طالبان در ارزگان هدف قرار داده شده است.

افزون براین، وزارت دفاع بیان میدارد که برای کاهش تلفات نیروهای ارتش عملیات های هوایی برضد گروه های هراس افگن دو برابر شده است.

غفور احمد جاوید، سخنگوی این وزارت دفاع گفت: “روندآموزش به خلبانان دیگر طیاره ها نیز جریان دارد تا آنان قادر به انجام عملیات شبانه برضد دشمن شوند”.

این در حالیست که پیش از این نظامیان افغان برای انجام عملیات شبانه ظرفیت محدودی داشتند وبیشتر وابسته به نظامیان خارجی بودند.

 مقامهای ارتش انجام این حملات را برای کاهش تلفات نظامیان افغان بسیار مهم خوانده  و می گویند که حملات مشابه توسط جنگنده های ام دی -۵۳۰ و بلک هاوک افزایش خواهد یافت.

محمد رادمنش یک تن از نظامیان پیشین در مورد بیان داشت: “نمایش قدرت نظامی بافن آوری پیشرفته می تواند دشمن را قانع بسازد که جنگ نمی نمیتواند برای شان محصول داشته باشد تا این که به روند سیاسی رو بیارند”.

با این حال مقام های محلی در بعضی ولایات کشور میگویند که در روز های پسین درولایت های فراه، ارزگان، غزنی، هلمند وچندین بخش نا امن کشور نظامیان ماموریت های هوایی زیادی برضد هراس افگنان انجام داده اند.

با این حال نظامیان افغان هنوز بر تجهیزات پیشرفته هوایی دسترسی ندارند وبرای انجام عملیات ها متکی به نظامیان خارجی استند.

درکنار این درسال جاری کم وبیش ده جنگنده ارتش ملی به دلایل گونه گون تخنیگی ویا هم حملات طالبان سقوط کرده اند، مواردی که از شمار نظامیان وخلبانان نیروهای امنیتی افغان قربانی گرفته است.

گزارشی از شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

ادامه جنجال بر سر قانون تصویب شده حمایت از کودکان

(Last Updated On: دسامبر 14, 2019)تصویب قانون حمایت حقوق کودک، تنش های زیادی را میان …