خبرهای تازه

نگرانی سیگر از پیامدهای توافق احتمالی صلح با طالبان

(Last Updated On: می 7, 2019)

توافق صلح با طالبان افغانی، پیامدهای ناگواری را در پی خواهد داشت.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگر) با این هشدار می‌گوید احتمال قوی از نقض قوانین حقوق بشری، حقوق زنان و در خطر افتادن امنیت افغانستان پس از توافق با طالبان وجود دارد.

سیگر در تازه‌ترین گزارش‌اش به کنگره امریکا، هرچند گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی و پایان طولانی‌ترین جنگ امریکا در افغانستان را محتمل می‌داند، اما از پیامدهای غیر قابل پیشبینی این صلح هشدار می‌دهد.

در گزارش تازه این نهاد آمده است: “اگر رهبران طالبان برای مذاکرات با دولت افغانستان تشویق هم شوند و یک گفتگوی بین الافغانی برای رسیدن به صلح و پایان یافتن طولانی ترین جنگ ایالات متحده هم صورت بی‌گیرد باز هم پیامدهای پس از رسیدن به صلح غیر قابل پیشبینی خواهد بود.”

در همین حال حکومت افغانستان می‌گوید طرح‌های برای مدیریت بحران احتمالی، پس از رسیدن به صلح را در راه‌کار اش دارد.

فریدون خوزون، معاون سخنگوی ریاست اجراییه میگوید: “بعد از صلح هم پروگرام های طرح شده اند و مردم افغانستان نباید ترس ازین داشته باشند و امید وار هستم که ما پس از صلح هم بتوانیم مدیریت داشته باشیم.”

در این گزارش همچنان بر اهمیت مدیریت بحران احتمالی روی هشت مورد تاکید شده است که مهم‌ترین آن حقوق زنان، بحران امنیت، فساد، رشد اقتصاد و ادغام دوباره جنگجویان پیشین به خط های نبرد گفته شده است.

از سوی‌هم، ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو روز (دوشنبه، ۱۶ ثور) در دیدارش با مولود چاووش، اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در سفری به ترکیه، یک بار دیگر بر جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان جهانی تأکید کرد.

آقای ستولتنبرگ بیان میدارد: “ترکیه یکی از بزرگترین همکاران حمایت قاطع در افغانستان است، و ما را کمک می کند تا دیگر این کشور به یک لانه امن برای هراس افگنان مبدل نشود. “

در اوج گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در شهر دوحه قطر هنوزهم نگرانی‌های پس از رسیدن به یک توافق صلح با این طالبان وجود دارد و همچنان هراس از تهدید گروه‌های تندرو همچون داعش و القاعده در کشور پا برجاست.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …