نگرانی زنان از توافق صلح حکومت با طالبان

(Last Updated On: جولای 9, 2019)

 شماری از زنان افغان، هشدار می‌دهند که زورگویی‌های طالبان را پس از توافق صلح قبول نخواهند کرد.

آنان، خواستار تفسیر روشن حفظ حقوق و جای‌گاه زنان از سوی طالبان اند و تأکید می‌ورزند که اگر نقش و حضور بانوان در کشور کم‌رنگ شود، از بهر این موضوع مبارزه خواهند کرد.

صحرا کریمی، رئیس افغان فلم، بانوی که با آمدن طالبان پس ار توافق صلح خوشبین نیست، او می‌گوید اگر خواست طالبان عقب گرد بانوان در کشور باشد، آن‌را قبول نخواهد کرد.

خانم کریمی، می‌گوید: “اگر به بدنه توانایی زنان صدمه وارد کنند و بخواهند تعریف کلیشه یی دوره شان را بیارند باج نمی‌‎دهیم.”

در همین حال، نماینده‌گان طالبان در قطع‌نامه نشست میان افغانی دوحه، گفته اند که حقوق زنان را تنها در چهارچوب دین اسلام قبول دارند.

ناهید فرید، یک عضو مجلس نماینده‌گان در این مورد اظهار می‌دارد: “اگر نقش و حضور زنان کاهش یابد، با آمدن شان در مقابل اش زنان مبارزه خواهد کرد.”

اما به باور شماری از زنان، طالبان نمی‌توانند از خود چهره معتدل نشان دهند که ثابت سازند از قاعده افراطی شان فاصله گرفته اند و اساس شریعت را تطبیق کنند.

فریده حمیدی، یک عضو مجلس نماینده‌گان، اظهار می‌دارد: “سابق آمدن زن اگر همراه شوهر و یا فرزندش بیرون از خانه می‌آمد وی را دُره می‌زدند، وی را سنگ‌سار می‌کردند، چادری شان را از سرشان می‌گرفتند، ای کاش آن رفتار خود را تغییر بدهند.”

این در حالی است که بیشتر نگرانی‌ها از این ناحیه وجود دارد که در روند صلح دست‌آوردهای نزدیک به دو دهه گذشته در بخش‌های گونه‌گون در کشور به معامله گرفته نشود.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …