نگرانی روسیه و تاجیکستان از اوضاع امنیتی افغانستان

(Last Updated On: آوریل 19, 2019)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیداری با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش گفته است که روسیه برای تامین ثبات در منطقه یک پایگاه نظامی در تاجیکستان ایجاد می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیدارش با امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان  در مورد وضیعت امنیتی افغانستان و چالش‌های تاثیر گذار آن روی امنیت منطقه بحث و گفتگو کردند. رییس جمهور روسیه می گوید که در نشست های بین المللی باید روی امنیت و وضعیت سیاسی افغانستان بیشتر تمرکز شود.

در این دیدار، آقای پوتین گفته است: “گفتگو در مورد وضعیت منطقه که ما نگران آن هستیم، ضروری است، وضعیت کلی افغانستان و چالش‌های تاثیرگذار آن بر امنیت منطقه بسیار مهم است.”

در همین حال، الکساندر بورتنیکوف، رییس سرویس امنیت فدرال روسیه هم گفته است که هراس افگنان از سوریه وارد افغانستان می‌شوند و این یک تهدید جدی برای آسیای میانه به شمار می‌روند.

آقای بورتنیکوف اظهار داشته است: “با وجود تلفات سنگین در سوریه و عراق، دولت اسلامی، القاعده و گروه‌های تروریستی مرتبط با آنها، در صورت تنظیم نیروهای ‌شان، مثل گذشته یک تهدید جدی شمرده می‌شوند و این هراس افگنان از سوریه به افغانستان می آیند و برای کشورهای آسیای مرکزی یک تهدید جدی می باشد”

از سویی هم، به باور آگاهان سیاسی همین دلیل این است که روسیه در افغانستان به دنبال منافع شخصی اش است و وضیعت امنیتی کشور آنقدر هم که روسیه وخیم می‌داند نیست.

هادی قریشی، یک تن آگاه نظامی در این زمینه ابراز داشت: “من فکر می کنم که روسیه درمنطقه منافع خودش را دارد و غربی ها منافع خودشان را و افغان‌ها و همسایه‌های آن‌ها منافع خود شان را دارند و هر زمان که منافع روسیه با امریکا در تکر واقع شود از امنیت تعبیر خراب می‌کند.”

این گفته‌ها در مورد امنیت افغانستان و تاثیر گذاری آن بر ثبات منطقه در حالی از سوی کشور همسایه و کشور ابر قدرتی همچون روسیه مطرح می‌شود که تلا ش‌ها از چندین جهت برای ختم جنگ هجده سال گذشته افغانستان جریان دارد.

گزارش‌گر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

صد سال پس از استقلال؛ افغانستان فاقد استقلال مالی و اقتصادی است

(Last Updated On: آگوست 19, 2019) با آن‌که دولت‌ها تلاش‌هایی را برای خود کفایی کشور …