خبرهای تازه

نگرانی اعضای مجلس سنا از فعالیت گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: می 12, 2019)

فعالیت گروه داعش در افغانستان خطر جدی برای آینده کشور محسوب می‌شود و در روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان نباید این موضوع نادیده گرفته شود.

محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا، با ابراز این مطلب می‌گوید، اگر جامعه جهانی به ویژه امریکا برای مبارزه با داعش در افغانستان گام‌های عملی برندارند، پدیده هراس افگنی در افغانستان بیشتر تقویت خواهد شد.

آقای ایزدیار می‌گوید: “داعش خطر بزرگ برای افغانستان است و غرب این خطر را مهر تائید زده است و ما میبینم که امریکا مصروف مذاکره با طالبان هستند و حضور داعش افغانستان را تهدید می کند که امریکا این نگرانی هم رسیده گی کند.”

درهمین حال، فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا تاکید می‌ورزد که امریکا باید تعهدات اش را در برابر افغانستان عملی سازد و خلاف خواست مردم نباید فیصله پنهانی در روند گفت‌وگوهای صلح صورت گیرد.

آقای مسلم‌یار، بیان می‌دارد: “امریکا باید منحیث یک دوست استراتیژیک افغانستان موضوعات صلح را پنهان نکند و چیزی که در قطر بحث می کند بدانند که این گپ آنان نیست بحث ها و سرونوشت ملت افغانستان است و نباید تصمیم گیری ها پنهانی باشد.”

از سویی هم، اعضای هیئت اداری مجلس سنا تاکید می‌ورزد که امریکا نباید تعهدات اش را در برابر افغانستان فراموش کند و دوستی امریکا در برابر مردم و حکومت افغانستان هنگامی ثابت خواهد شد که فشارهای واقعی را بالای گروه‌های هراس افگن و حامیان آن وارد کند.

فیصل سمیع، دبیر مجلس سنا اظهار میدارد: “امریکا اگر با ما و مردم افغانستان دوست است دوستی خود را ثابت کند و فشار های واقعی را به گروه های هراس افگن وارد کند و نباید دو تربوز را با یک دست امریکا بگیرد و این کار امکان پذیر نیست.”

این نگرانی در حالی مطرح می‌شوند که روند گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان تاحال برای چندین دور برگزار شده است، اما نتیجه که مردم و حکومت افغانستان به عنوان حق شان خواستار آگاهی در مورد آن هستند ارایه داده نشده است.

همچنان، اعضای مجلس سنا، تلفات غیر نظامیان را جنایت بشری می‌دانند و می‌گویند که در ماه‌های پسین بیشتر غیرنظامیان در حمله‌های مخالفان مسلح حکومت و عملیات‌های شب هنگام نیروهای امنیتی جان‌های شان را از دست داده اند، اما برای کاهش این تلفات هیچ کاری صورت نگرفته است.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

کشته شدن دو مرد از سوی افراد مسلح ناشناس در شهر کابل

(Last Updated On: دسامبر 10, 2019) افراد مسلح ناشناس دو مرد را در کارته سه …