خبرهای تازه

نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور

(Last Updated On: جولای 16, 2019)

نگرانی‌ها در میان شهروندان کشور از افزایش تلفات غیرنظامیان در حمله‌های گروه طالبان، نیروهای امنیتی افغان و ناتو، بیشتر شده است.

شماری از باشندگان منطقه کمال خیل پل علم، ولایت لوگر، از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان در جریان یک عملیات در برابر طالبان خبر می‌دهند. 

آنان می‌گویند که دوشنبه شب نیروهای ویژه امنیتی افغان، عملیاتی را درمنطقه کمال خیل شهر پل علم راه اندازی کردند که در کنار کشته شدن شماری از طالبان، پنج غیرنظامی نیز جان باختند و یازده تن به شمول غیرنظامیان و کودکان زخم برداشته اند. 

عبدالباقی رشید، یک باشنده محل میگوید: “یک بمب بالای مسجد پرتاب شده و غیرنظامیان قربانی شده اند. یک تعداد کم طالبان کشته شده اند .” 

اخیرا نظامیان افغان عملیات هوایی که هدف آن آماج قرار دادن لانه‌های طالبان گفته می‌شود را چند برابر افزایش داده است. عملیاتی که وزارت دفاع می‌گوید گاه گاهی به‌گونه اشتباهی از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت اظهار میدارد: “ما تلاش‌های خود را بربنیاد پلان عملیات خالد گسترش می‌دهیم تا تلفات به صفر کاهش بیابد.”

با این حال، آمارها نشان می‌دهد که در نبردهای سه ماه اخیر در کشور ۶۰۰ غیرنظامی جان باخته اند. طالبان و طرف حکومت افغانستان همدیگر شان‌را عامل تلفات غیرنظامیان می‌دانند.

از سویی هم، شرکت کنندگان نشست میان افغانی دوحه که بر کاهش تلفات غیرنظامیان در قطع‌نامه این نشست پافشاری داشته اند از پیامدهای ناگوار تشدید جنگ در کشور هشدار می‌دهد.

عبدالسلام ضعیف، یک تن از شرکت کنندگان نشست میان افغانی دوحه” مفکوره فشار نظامی غلط است. درچنین شرایط که راه برای حل سیاسی جنگ افغانستان باز شده، افزایش راه‌برد جنگی باید کنار گذاشته شود.”

این در حالی است که سازمان ملل متحد، در گزارش تازه اش در این مورد از تلفات غیرنظامیان در نبردها در سال روان اظهار نگرانی کردهو از طرفهای درگیر جنگ خواسته بود تا توجه جدی را در زمینه وارد نشدن آسیب به غیرنظامیان داشته باشند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات فردا تصمیم نهایی‌اش را درباره نتایج ابتدایی انتخابات اعلام می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 18, 2019)  کمیسیون مستقل انتخابات، فردا(شنبه، ۲۷ میزان) تصمیم نهایی اش …