خبرهای تازه

نگرانی‌ها از تاخیر دوباره در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات

(Last Updated On: نوامبر 12, 2019)

نتايج ابتدایی انتخابات رياست جمهوری، احتمالا در ٢٣ام عقرب یعنی تا دو روز دیگر اعلام نخواهد شد.

حوا علم نورستانی، رئيس كميسيون مستقل انتخابات، در یک نشست خبری امروز(سه شنبه، ۲۱ عقرب) از تاخير مجدد در اعلام نتايج نخستين اين انتخابات ابراز نگرانی كرد و گفت که تلاش‌ها جريان دارد تا نتايج ابتدایی انتخابات، در زمان تعیين شده آن اعلام شود.

خانم نورستانی، همچنان از عدم آغاز روند بازشماری آرا در ١٤ ولايت  به دلیل مخالفت شماری از نامزدان ریاست جمهوری نیز خبر داد.

این ولایت‌ها شامل؛ پروان، پنجشیر، تخار، بدخشان، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، فاریاب، سرپل، غزنی و کندز می‌شوند، اما در ولایت‌های دایکندی و غور پس توقف موقت در روند بازشماری آرا، این روند دوباره از سر گرفته شد.

خانم نورستانی، گفت: “کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می‌کند تا نتایج انتخابات را در زمان تعیین شده آن اعلام کند، اما موانع فراراه آن زیاد است.”

در همین حال، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات برای نامزدان ریاست جمهوری که مانع  بازشماری آراء در شماری از ولایت‌ها شده‌اند، گفت که آنان کمیسیون را ناگزیر به معذرت خواهی مکرر در پیوند به تاخیر در اعلام نتایج نخستین انتخابات، نکنند.

با این حال، آگاهان امور انتخاباتی نیز از تأخیر در اعلام نتیجه نخستین انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی می‌کنند.

هرچند رئیس کمیسیون انتخابات اطمینان می‌دهد که تنها آرای بایومتریک شده نزد آنان معتبر شناخته خواهد شد، اما شماری از دسته‌های انتخاباتی به این باور اند که این کمیسیون با آغاز روند بازشماری آرا، دنبال اعتبار بخشیدن با آرای غیربایومتریکی است.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

بانک جهانی میزان رشد اقتصادی سال ۲۰۲۰ افغانستان را ۳.۳ درصد پیش‌بینی کرده است

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)بانک جهانی میزان رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی …