خبرهای تازه

روند فنی انتخابات به «بن بست» مواجه شده است

(Last Updated On: اکتبر 28, 2017)

نهاد های ناظر انتخاباتی می گویند، تا کنون روشن نیست که کمیسیون مستقل انتخابات با کدام شیوه به برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان خواهد رفت.

هرچند شانزدهم سرطان سال آینده روز برگزاری انتخابات تعیین شده اما هنوز هم به گونه نهایی روشن نیست که کمیسیون مستقل انتخابات از کدام روش برای برگزاری انتخابات کار می گیرد؛ بهره گیری از کارت های سابق رای دهی، کارت های نو و یا هم فن آوری تازه.

نعیم ایوب زاده، رییس دیدبان انتخابات شفاف افغانستان گفت: “روند فنی انتخابات با بن بست روبرو شده ما نگران استیم! تنها تصویر کلی از انتخابات وجود ندارد تا کنون روشن نشده که از کدام روش در انتخابات کار گرفته می شود.”

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بود، انتخابات آینده را به گونه برقی برگزار خواهد کرد اما گفته می شود که کمیسیون به ابزار و امکانات برگزاری این نوع انتخابات تاکنون دست نیافته است.

جان داد سپین غر، رییس دیدبان انتخابات افغانستان اظهار داشت: “تاکنون حتا روشن نیست که رای دهندگان ثبت می شود یا نه؛ ثبت انان توسط تکنالوژی جدید صورت می گیرد یا کاغذ.”

با تماس های پیهم آریانا نیوز موفق نشد تا دیدگاه کمیسیون مستقل انتخابات را روی روش برگزاری انتخابات پیشرو دریابد.

سید اکرام افضلی، رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات اضافه نمود: “کمیسیون انتخابات مشروعیت اش را از پاسخ دهی به مردم می گیرد، پس باید به رسانه ها پاسخگو باشد و مردم را در خلای اطلاعاتی قرار ندهد.”

نهادهای ناظر انتخاباتی انتقاد می کنند که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون حتا روی ایجاد فهرست رای دهندگان نیز کار نکرده است و روند فنی کار این کمیسیون به شدت زیر سایه برخورد های سیاسی قرار گرفته است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس سنا اظهارات ترمپ در مورد افغانستان را توهین‌آمیز خواند

(Last Updated On: جولای 23, 2019) مجلس سنا، گفته‌های تازه دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، …