نهادهای ناظر کارگیری از سیستم بایومتریک در ۲۸ میزان را ناممکن می دانند

(Last Updated On: سپتامبر 25, 2018)

پس از تنش‌ها میان احزاب، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات از بهر کارگیری روند انگشت نگاری در انتخابات 28 میزان، کمیسیون مستقل انتخابات سرانجام پذیرفت که انتخابات را با استفاده از سیستم بایومتریک برگزار کند.

خواستی که در چند ماه پسین بارها آنرا غیر عملی و برگشت ناپذیر خوانده می شود.

ناظران انتخابات می گویند: کارگیری از فناوری بایومتریک در انتخابات ماه میزان ممکن نیست.

نهاد های ناظر انتخاباتی به این باور اند که کمیسیون و حکومت برای به کارگیری از این شیوه فرصت را از دست داده و زمان باقی مانده برای استفاده انگشت نگاری ممکن نیست.

محمد یوسف رشید، رییس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید: “اگر تکنالوژی می‌آوریم که قبل از انتخابات مرحله آزمایشی داشته باشیم، مشکلات آنرا ارزیابی کنیم، آموزش‌دهی داشته باشیم با این ظرفیت بعید است که انتخابات را با این سیستم برگزار کنیم و نتیجه خوب داشته باشیم و اگر فقط می‌خواهیم مانند سیاهی لشکر تنها ماشین را در بازار داشته باشیم و برای خاموشی احزاب و استفاده درست نتوانیم پس ناممکن نخواهد بود.”

کمیسیون مستقل انتخابات نیز چندان باورمند نیست که بتوانند این روند را در روز برگزاری انتخابات در مراکز رای‌دهی فعال سازند از این رو است که به برگزاری انتخابات باشیوه قبلی نیز توجه دارند.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “این دستگاه‌ها برای ده ساعت برق را نگهداری می‌کند و پاوربانک دارد که به دیگر ابزارهای مربوط‌ اش مانند پرنتر وغیره برق می‌دهد، یعنی ما مشکل نداریم و اگر به وقت برای ما سپرده شود و باز هم همان شرط را مطرح می‌کنیم که تاریخ ۲۸ میزان را با تأخیر رو به رو نسازد، آماده هستیم از آن در روز برگزاری انتخابات استفاده کنیم.”

انتقال دستگاه‌ها و ابزارهای کارگیری شیوه انگشت نگاری، راه اندازی مرحله نمایشی، آگهی عامه، ظرفیت سازی، آموزش‌دهی برای کارمندان، جابجایی دیتابیس آن در داخل کمیسیون مراحل استند که به گفته ناظران حداقل دو ماه را در بر خواهد گرفت.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان می گوید: “من نمی دانم در مدت کوتاه که دارند کمیسیون و حکومت چی گونه تصمیم به برگزاری انتخابات با سیستم بایومتریک گرفته اند. ما می دانیم که این زمان  بر است و ممکن هم نیست.”

با توجه بر اینکه زمان اندکی به برگزاری انتخابات مانده‌است، باور ها براین است که خریداری دستگاه‌ها و ابزارهای بایومتریک جز هزینه‌های هنگفت و گمراه سازی افکار مردم نتیجه بیش در پی نخواهد داشت.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Check Also

دیوید هیل: امریکا رابطه اش با حمدالله محب را قطع میکند

(Last Updated On: مارس 19, 2019) یک مقام ارشد امریکای در یک تماس تلفنی با …