آغاز روند ثبت شکایت‌ها در پیوند به پروسه “نام‌نویسی تقویتی” رأی دهنده‌گان

(Last Updated On: ژوئن 12, 2019)

کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، هم‌زمان با آغاز روند “نام‌نویسی تقویتی” رأی دهنده‌گان، روند ثبت شکایت‌ها و اعتراض‌ها را نسبت به این پروسه آغاز کرده است.

مسئولان در این کمیسیون با ابراز این مطلب می‌گویند، تا ختم روند “نام‌نویسی تقویتی” شکایت‌ها و اعتراض‌های رأی دهنده‌گان از سوی این نهاد ثبت خواهد شد.

قاسم الیاسی، دبیر این کمیسیون می‌گوید: “۱۸ همین ماه ثبت نام تقویتی آغاز شد همزمان با این برنامه کمیسیون شکایات ماموران خود را در ولایت ها و کابل مکلف به این ساخته تا هرنوع اعتراضات و شکایات از سوی رای دهندگان که مربوط تخلف و تخطی و جرایم می شود ثبت کنند.”

در همین حال، نهادهای ناظر انتخاباتی از بسته بودن مراکز رأی‌دهی و چالش‌های باشنده‌گان مناطق مختلف کشور برای ثبت‌نام شان در این روند نگران اند.

حبیب شینواری، عضو دیده‌بان انتخابات شفاف افغانستان بیان می‌دارد: “تنها یک شخص یک کسی که دهقان است، یک کسی که شخص عام است، آن چطور میتواند بخاطر اصلاح نام خود، از راه دور بیاید به مرکز ولسوالی و نام خود را جستجو کند، در حالیکه آگاهی عامه داده نشده باشد و باز بگویید که این نام من درست است یا نیست. این برنامه ها هیچگاه موثر نیست.”

این در حالی است که چند روزی از آغاز روند “ثبت نام تقویتی” می‌گذرد، بیش‌تر از ۱۳۰۰۰ رأی دهنده خودشان را نام‌نویسی کرده اند. حالا، دیده شود که آیا کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی قادر به رسیده‌گی شکایت‌ها و اعتراض‌های مردم نسبت به این روند خواهد بود یا نه.

گزارشگر: دیانا صمدی

About Ariana News

Avatar

Check Also

در حمله بر مرکز توزیع شناسنامه های برقی در جلال آباد ۵ تن کشته شدند

(Last Updated On: سپتامبر 18, 2019) حوالی ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت امروز(چهارشنبه، ۲۷سنبله) انفجاری …