نهادهای ناظر از احتمال تمدید روند رأی دهی به دو یا سه روز خبر می‌دهند

(Last Updated On: اکتبر 15, 2018)

یک رأی دهنده باید از چند فلتر بگذرد تا رأی اش را کار بگیرد. نخست دیده می شود که نام رأی دهنده در فهرست رأی دهنده گان است یا نه؛ بعد آن مرحله شناسنایی شناسنامه و برچسب رای دهی، و بایومتریک است.

روندی که بر بنیاد ارزیابی نهاد های ناظر دست کم برای هر رای دهنده سه دقیقه زمان می گیرد.

حالا در یک محاسبه ساده اگر 9 ساعت روند رای دهی در نظر گرفته شود، در این درازا تنها 180 رای دهنده در یک مرکز رای دهی می تواند رای بریزند، آنچه که احتمال محروم ماندن برخی ها را از روند رای دهی در روز انتخابات نشان می دهد.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید: “زمان درست محاسبه نشده است، هر رای دهنده سه دقیقه وقت را نیاز دارد تا طی مراحل شود که در آخر روز بخاطر تاریک شدن هوا بسیاری رای دهنده گان از حق رای محروم می مانند.”

کارگیری از بایومتریک در روز انتخابات زمان گیر پنداشته می شود. از این رو باور ها این استند که شاید برخی رای دهنده گان پس از انتظار زیاد و تاریک شدن هوا، محل رای دهی را ترک کنند. از همین رو است که احتمال تمدید روند رای دهی به دو یا سه روز نیز مطرح است.

حبیب الله شینواری، عضو دیده بان انتخابات افغانستان می گوید: “روند شمارش آرا شاید 9 شب آغاز شود چون روند بایومتریک وقت می گیرد و رای دهی شاید ناوقت تمام شود، با این وضعیت نمی توان شفافیت را در روند تضمین کرد.”

کمیسیون مستقل انتخابات اما می گوید که ارزیابی و محاسبه اش را در این مورد انجام داده و اگر بایومتریک روند رای دهی را زمان گیر ساخت، زمان رای دهی در روز انتخابات تمدید خواهد شد.

سید حفیظ الله هاشمی، دبیر کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “اگر نیاز شد در آخر روز ما زمان روند رای دهی را تمدید خواهیم کرد.”

کمیسیون همچنان می پذیرد که برخی کارمندان روز انتخابات با وسیله بایومتریک آشنایی کامل ندارند از همین رو شاید در ساعت های نخست، روند رای دهی با کندی پیش برود.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی میدان وردک، کندز، بغلان و کوچی ها

(Last Updated On: آوریل 26, 2019) نتایج نهایی انتخابات مجلس نمایندگان ولایت های میدان وردک، …