خبرهای تازه

نمایندۀ آمریکا: منع سلاح های هسته ای واقع بینانه نیست

(Last Updated On: مارس 28, 2017)

635876056974688879-AP-REPUBLICAN-GOVERNORS-CONFERENCE-77702310نیکی هیلی، نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل میگوید که منع جهانی سلاح های اتمی امر واقع بینانه نیست.

در حالی که حدود ۴۰ کشور مجهز به سلاح های اتمی از جمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه از شرکت در مذاکرات سازمان ملل برای ممنوعیت سلاح های هسته ای خود داری کرده اند، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد میگوید که منع جهانی سلاح های اتمی امر واقع بینانه نیست.

بیش از ۱۲۰ کشور دیگر جهان از طرحی برای منع سلاح های اتمی به طوری که از لحاظ حقوقی الزام آور باشد، حمایت کرده اند.

خانم هیلی میگوید، که برای حفظ امنیت ملی به سلاح‌های هسته ای نیاز است چرا که به گفتۀ وی، بازیگران بدی در صحنۀ بین المللی حضور دارند که قابل اعتماد نیستند.

وی میگوید، “بزرگترین آرزوی من برای خانواده ام جهان عاری از سلاح های هسته ای است، اما باید واقع بین باشیم.”

کنفرانس سازمان ملل برای به مذاکره گذاشتن یک پیمان الزام آور منع سلاح های اتمی در ماه اکتبر اعلام شد.

بریتانیا، فرانسه، اسرائیل، روسیه و آمریکا در آن زمان به پیمان منع سلاح اتمی رای منفی دادند، در حالی که موضع چین، هند و پاکستان ممتنع بود.

جاپان که تنها قربانی حملۀ اتمی در سال ۱۹۴۵ است، همچنان به این گفتگوها رای منفی داد.

نوبوشیگه تاکامیزاوا، سفیر جاچان در سازمان ملل گفت که تنظیم چنین پیمانی بدون مشارکت کشورهای مجهز به سلاح هسته ای فقط باعث گسترش اختلاف در جهان خواهد شد.

در همین حال خانم هیلی میگوید، “در این روز و در این ساعت نمیتوانیم صادقانه بگوییم که قادر هستیم از مردم خود حفاظت کنیم در حالی که به بازیگران بد جهان اجازۀ داشتن این سلاح ها را میدهیم و آن دسته از ما که به درستی تلاش میکنیم تا از صلح و امنیت حفاظت کنیم، آنها را نداشته باشیم.”

کشورهای غایب مانند آمریکا و بریتانیا همچنان به پیمان گسترش سلاح های اتمی متعهد هستند، پیمانی که در سال ۱۹۷۰ اجرا شد و هدف آن جلوگیری از گسترش سلاح ها و فناوری اتمی است.

مارگو والستروم، وزیر خارجۀ سویدن که کشورش در کنار اتریش، ایرلند، مکسیکو، برازیل و آفریقای جنوبی پیشتاز درخواست ها برای منع کامل و گام برداشتن در جهت حذف کامل این سلاح ها است، گفت که انتظار دارد تا این روند وقت زیادی ببرد.

About Ariana News

Check Also

هفده جنگجوی طالبان در فاریاب کشته و زخمی شدند

(Last Updated On: آوریل 19, 2019) در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح …