نمایندگان مجلس: قانون ثبت احوال نفوس غیر قانونی است و باید ملغی شود

(Last Updated On: ژانویه 20, 2018)

شماری از نمایندگان مجلس کشور با گرد آوری بیش از ۱۱۵ امضا قانون ثبت احوال نفوس را که قبلا از سوی کمیته مختلط شورای ملی مورد تایید قرار گرفته بود، غیر قانونی خوانده و خواستار لغو این قانون شدند.

بعضی از این نمایندگان ادعا میکنند که بسیاری از موارد قانونی برای سرنوشت این قانونی نادیده گرفته شده و فیصله کمیته مختلط شورای ملی در مورد آن غیر قانونی بوده است.

میرداد نجرابی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان در این مورد اظهار داشت: ” قانون ثبت احوال نفوس نافذ بود، اما رییس جمهور بار دیگر فرمان صادر گرد تا برخی از ماده های این قانون تعدیل شود و این فرمان از سوی مجلس رد شد. در کمیته مختلط اعضای جلسه تمام اش حاضر نبودند و فیصله غیر قانونی صورت گرفت”.

احمد بهزاد، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان وضع قوانین را از صلاحیت های این مجلس میداند و در مورد فرمان رییس جمهور گفت: ” قانون ثبت احوال نفوس در سال ۱۳۹۳ تصویب و توشیح شده بود و فرمان رییس جمهور در مغایرت با قانون با پیشنهاد تعدیل، پیشنهاد شد که چالش های زیادی را به میان آورد.”

برخی از نمایندگان این مجلس هشدار میدهند که اگر قانون ثبت احوال نفوس ملغا نشود، مسئولیت عواقب ناگوار آن به دوش حکومت خواهد بود.

فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان در این مورد تصریح کرد: ” ما خواهان فوریت بحث هستیم. این موضوع باید شامل اجندا میشد که تا کنون نگردیده است. قانون ثبت احوال نفوس به دلیل فوق قانون ملغا و قانون قبلی باید عملی گردد، در غیر آن هرگونه عواقب آن به دوش حکومت خواهد بود.”

براساس قانون که در سال ۱۳۹۳ از سوی مجلس نمایندگان تصویب و سپس توسط رییس جمهور توشیح شده بود، ملت (کلمه افغان) و ملیت (قومیت) باید تنها در دیتابیس ثبت میشد.

اما براساس قانون که به تازگی در یک جلسه مختلط شورای ملی تایید و جنجالی شده است، ملت (کلمه افغان) و ملیت (قومیت) باید در تذکره الکترونیکی نیز ذکر شوند.

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …