خبرهای تازه

نمایندگان مجلس: روند صلح نتیجه نداده و شورای عالی صلح لغو شود

(Last Updated On: آوریل 2, 2018)

شماری از اعضای مجلس نمایندگان کشور در جلسه امروز این مجلس با انتقاد شدید از کار شورای عالی صلح گفته اند که روند صلح هنوز نتیجه نداده و باید این شورا لغو شود.

این نمایندگان همچنان اذعان داشتند که شورای عالی صلح یک جریان حکومتی است و از همین رو گروه های مخالف مسلح دولت تماین به صلح نشان نمی دهند.

مسوولان این شورا در باره چگونه گی برنامه های صلح برای پاسخگویی به مجلس نماینده گان فرا خوانده شده بودند، اما در نشست عمومی حاضر نشدند.

نعیم لالی حمید زی، نماینده مردم قندهار در مجلس نمایند گفت: “شورای عالی صلح حکومتی است و به همین علت روند صلح به نتیجه نمی رسد و تا صد میلیون دالر مصرف شده اما هیچ دست آورد برای آوردن مخالفین به صلح نداشته و باید این شورا لغو شود.”

فوزیه کوفی، عضو دیگر این مجلس از ولایت بدخشان گفت شورای عالی صلح از بدو تاسیس اش تا کنون هیچ دست آوردی برای ثبات در کشور نداشته و این شورا نمیتواند نقش مهم برای زمینه سازی گفتگوهای صلح، ایفا نماید.

ازسویی دیگر استیضاح رئیس عمومی امنیت ملی در نشست عمومی مجلس نماینده گان مطرح شد و گفته میشود امضا های اعضای مجلس برای این استیضاح وی گرد آوری میشود.

اما تعداد از اعضای مجلس در مورد استیضاح این مقام امنیتی ابراز مخالفت کردند.

اقبال صافی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان در این مورد اظهار داشت: “کمیسیون اختصاصی باید تصمیم استیضاح را بگیرد نه این که دو نفر از مجلس امضا گرد آوری کند و ما مخالف استیضاح رئیس عمومی امنیت ملی هستیم و نباید مجلس به گروگان گرفته شود.”

اما فرهاد عظیمی، عضو دیگر این مجلس گفت وکیلان حق دارند که امضا و استیضاح کنند و این حق را قانون اساسی به نمایندگان داده است.

از طرف دیگر، عبدالرئوف ابراهمی، رئیس مجلس نماینده گان استدلال کرد که فراخوان مجلس نماینده گان از مقام های حکومت از صلاحیت های قانونی این مجلس است.

آقای ابراهمی افزود: “استیضاح، استجواب و استعما از صلاحیت های مجلس نماینده گان است و رئیس امنیت ملی روز شنبه استجواب شده و باید به نگرانی های مجلس پاسخ دهد.”

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …