نمایندگان غزنی: تصمیم کمیسیون انتخابات برای تقسیم بندی حوزه های انتخاباتی در غزنی فرا قانونی است

(Last Updated On: ژوئن 26, 2018)

کمیسیون مستقل انتخابات در چهارم سرطان سال روان ولایت غزنی را از یک حوزه به سه حوزه انتخاباتی تغییر داد.

مقام ها در کمیسیون انتخابات این تقسیمات را یک نیاز دانستند و اظهار نمودند که کمیسیون انتخابات توانستند با این کار جلو اختلاف ها در ولایت غزنی را بگیرند و ولایت غزنی در این تصمیم مستثنا است.

نظر به قانون انتخابات کمیسیون باید ۱۷۰ روز قبل از آغاز روند انتخابات این تصمیم را اتخاذ می کرد.

کمیسیون انتخابات ۶ روز پیش در مورد کوچک سازی حوزه های انتخاباتی در غزنی سخن گفته بود که از صلاحیت های کمیسیون به دور است.

سید حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون انتخابات گفته بود: “تقاضای جدی شان کوچک سازی حوزه های انتخاباتی در ولایت غزنی بود. اما این کار از حیطه صلاحیت کمیسیون بالا است و از وقت آن هم گذشته است. ما موضوع را به مقام ریاست جمهوری رساندیم.”

اما حالا کمیسیون انتخابات ادعا میکند که این تصمیم را پس از بحث های زیاد برای باز شدن دروازه کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی که جنبه سیاسی دارد، اتخاذ کرده اند.

ذبیح الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات اظهار نمود: “این تصمیم را کمیسیون مستقل انتخابات پس از بحث های زیادی گرفته است. شما در جریان هستید که چندی پیش دروازه کمیسیون مستقل انتخابات مسدود شده بود. این موضوع هم بخاطری این است که حق قانونی شهروندان را برای روند رای دهی نگیریم.”

شماری از اعضای مجلس نمایندگان غزنی هم این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات را فرا قانونی می دانند.

اما در سویی دیگر این تصمیم کمیسیون انتخابات موافقان خود را نیز دارد.

امام محمد وریماچ، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات افزود: “ما در انتخابات پیشرو در ولایت غزنی اگر انتخابات نمی داشتیم و یا اگر هیچ کاندید نمی داشتیم، بسیار بحرانی میبود. بناً به یک راه حل سیاسی رسیدند که بسیار خوب شد.”

در حالیکه کمیسیون مستقل انتخابات تا دو روز دیگر فهرست ابتدایی نامزدان مجلس نمایندگان را اعلام می کند، از ولایت غزنی هیچ نامزدی برای انتخابات مجلس نمانیدگان وشورای ولسوالی وجود ندارد.

گزارشگر: علی اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

عدم خوش بینی در مورد «آزادی بیان و حقوق زنان» پس از صلح با طالبان

(Last Updated On: جولای 15, 2019) خوش بینی در مورد آزادی بیان و حقوق زنان …