خبرهای تازه

نماینده گان: حزب اسلامی در پی امتیاز طلبی نیست

(Last Updated On: آوریل 3, 2016)

vlcsnap-2016-04-03-12h33m54s212

گروه گفتگو کننده حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز شنبه(۲ حمل) در نشستی با برخی از زنان فعال جامعه مدنی گفت که، نسبت به دست آورد های سال های پسین زنان خوشبین است و هرگونه امتیاز طلبی این گروه را برای به ثمر رسیدن چانه زنی های صلح نادرست میداند از همین رو تاکید می کند که، اگر با حکومت افغانستان به نتیجه برسند باید جامعه جهانی آنرا تضمین کند.

کریم امین نماینده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می گوید، ما دست آورد های زنان را قبول داریم به شرط این که مخالف دین و ارزش های اسلامی نباشد. هیمن اکنون امضا میکنم؛ که هنوز زنان به حقوق شان نرسیده اند، بلکه نمایشی بوده است.

این منتقد سرسخت حکومت در گفتگوی ویژه با آریانانیوز راه رسیدن به صلح که حکومت به پیش گرفته است را تجربه ناکام سیاسیگذاران حکومت  پیشین میداند؛ زیرا وی باور دارد که، توقع  پاکستان فراتر از چیزی است که رهبران سیاسی کنونی فکر می کنند.

انورالحق احدی رییس جبهه ملی افغانستان می گوید، حکومت عوام فریبی می کند و این راه که از پاکستان صلح بخواهیم به ناکامی منجر میشود و مه فکر میکنم اینان کور ذهن هستند و حکومت نمی خواهد به مردم خبر بد بدهد. از همین رو در مورد گفتگو های صلح عوام فریبی میکند و این بدتر از حقیقت است که نمی گویند.

گروه های منتقد دیگر حکومت نیز نشست های چهار جانبه که در آن نقشه راه ترسیم شد را بی ثمر میدانند از همین رو از حکومت میخواهند که، راه بدیل را برای رسیدن به صلح جستجو کنند.

سید میثم احسانی معاون مطبوعاتی شورای حراست و ثبات افغانستان می گوید، از راه پاکستان رسیدن به صلح و ثبات ناممکن است و چیزی را پاکستان از افغانستان  میخواهد که فراتر از توقع دولتمردان است و باید حکومت افغانستان به دنبال گفتگوهای مستقم با طالبان به گونه مستقل باشد.

کاخ ریاست جمهوری از کشورهای منطقه و جهان  خواهان همکاری در پیوند به گفتگو های صلح است.

ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید، جنگ و صلح در افغانستان ابعاد منطقه یی دارد و ما از کشور های منطقه و جهان میخواهیم که، ما را برای رسیدن به صلح همکاری بیشتر کند.

پیشتر از این معاون شورای صلح افغانستان به آریانانیوز گفته بود که، امریکا و چین نسبت به رسیدن به صلح از را ه پاکستان ناامید شده اند و نیز  از سوی دیگر شورای صلح گفته بود که، هفته جاری روند گفتگو های صلح  با گلبدین حکمتیار نهایی شده و باید تمام محدودیت ها از وی برداشته شود.

گزارشگر: احمد فرشاد صالح 

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات روند تفتیش و بازشماری آراء را متوقف کرد

(Last Updated On: نوامبر 13, 2019) کمیسیون مستقل انتخابات، با صدور فیصله نامه‌ی، امروز چهارشنبه …