خبرهای تازه

نماینده گان افغانستان و طالبان در نشست مسکو دیدار می کنند

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2018)

ضمیر کابلوف نمایند ویژه روسیه  برای افغانستان می گوید نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان  توافق کرده اند تا با اشتراک  دوازده کشور منطقه درباره صلح رایزنی کنند.

هرچند وزارت خارجه از زمان برگزاری و اشتراک دوازده کشور منطقه چیزی نمی گوید، اما تاکید می ورزد که  تا اکنون در مورد نشست صلح روسیه به نتیجه دست نیافته اند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه گفت: “هر کشور که ما را برای رسیدن به صلح کمک کند، از آن استقبال می کنیم و اما فقد مواردی که اساس است، موارد رهبری و مالکیت افغانستان به روند صلح افغانستان است.” 

درهمین حال اگاهان در مورد روند صلح دیدگاه متفاوت ابراز می کنند.

احمد سعیدی، اگاه سیاسی تصریح کرد: “امریکا هیچ گاه به حکومت افغانستان اجازه نخواهد داد تا با روسیه به توافق برسند و این چنین نشست ها هیچ نتیجه ندارند.”

صدیق انصاری، اگاه سیاسی نیز افزود: “حضور نیرو های ایالات متحده و همکاری شان سبب تشدید جنگ شده است. اگر ایالات متحده، ناتو و کشور های منطقه به مثل روسیه چین و کشور های دیگر بخاطر صلح افغانستان تلاش های خسته گیر ناپزیر کنند شاهد صلح پایدار خواهیم بود.”

به اساس گزارش خبرگزاری روسی هیئت حکومت افغانستان به رهبری نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجۀ افغانستان و اکرم اخپلواک رییس دبیر خانه شورای صلح از مسکو دیدار کرده اند تا با مقام‌های روسی دربارۀ چگونگی نشست مسکو که چندی پیش به خواست حکومت افغانستان به تعویق افتیده بود، رایزنی کنند.

گزارشگر: افسون محمدی 

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …