خبرهای تازه

نظارت ضعیف باعث رکود کار و بار در بانک های خصوصی شده است

(Last Updated On: سپتامبر 5, 2016)

3

آگاهان اقتصاد می گویند بانک های خصوصی در جمع آوری قرضه های شان با مشکل مواجه اند چون جایداد های را که این بانک ها در مقابل قرضه های شان به دست آورده اند اکنون قیمت این جایداد ها کاهش یافته و میلیون های افغانی خساره مند شده اند.

جنگ و ناامنی سکتور بانکی را نیز با بحران مواجه کرده است ، آگاهان امور اقتصادی می گویند به دلیل نظارت ضعیف بانک مرکزی افغانستان ، بانک های خصوصی میلیون های افغانی متضرر شده اند.

ضیا الحق ضیا آگاه امور اقتصادی میگوید ” افغانستان بانک باید از بانک ها نظارت بکند انان جایداد های را که در مقابل قرضه های شان به دست اورده اند قیمت انها به نیم کاهش یافته باید به حالت بانک ها توجه شود”.

اتحادیه بانک های خصوصی می گوید نبود نهاد تثبیت ارزش سبب شده که بانک ها با مشکل مواجه شوند به باور اتحادیه بانک ها اگر جنگ خاتمه یابد بانک های خصوصی خیلی رشد خواهند کرد.

 نجیب امیری رییس اجرایی اتحادیه بانک های خصوصی گفت ” در زمینه حاصل کردن قرضه ها مشکل داریم این یک مساله عمومی است درافغانستان به دلیل نبود اداره تثبیت کردن ارزش ممکن برخی بانک ها از ناحیه جایداد های متضرر شوند”.

اما د افغانستان بانک تمام این نگرانی را بی مورد می داند به گفته آنان از بانک های خصوصی به گونه جدی نظارت می شود تا از مشکلات احتمالی پیشگیری صورت گیرد.

ایمل عاشور سخنگوی افغانستان بانک گفت ” نظارت ما جریان دارد درمورد بانک های خصوصی هر نوع نگرانی بی مورد است د افغانستان بانک از تمام بانک های خصوصی به گونه دقیق نظارت می کند”.

درحال حاضر پانزده بانک خصوصی فعالیت دارد که نصف آن خارجی می باشد.

گزارش: اسلم حجاب

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …