خبرهای تازه

نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین فردا در بیجینگ برگزار میشود

(Last Updated On: دسامبر 25, 2017)

قرار است فردا نشست وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین در شهر بیجینگ برای پایان تنش ها میان کابل و اسلام آباد برگزار شود.

وزارت خارجه خاطر نشان ساخت که در کنار مبارزه با هراس افگنی، حل تنش ها میان افغانستان و پاکستان از موضوعات کلیدی گفتگو های این نشست خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه، صبغت الله احمدی با آنکه پایان تنش ها میان افغانستان و پاکستان را کار یک شبه نمیداند، اما نقش چین در کاهش تنش ها میان کابل و اسلام اباد و وادار ساختن پاکستان در نابودی لانه های تروریستی را اثر گذار میداند.

آقای احمدی بیان داشت: «چین کشور تاثیر گذاری است. امیدواریم چین از نفوذ اش بر پاکستان استفاده کند. چین از رشد داعش و طالبان در افغانستان نگران است و مصمم است تا بر پاکستان فشار وارد کند تا طالبان و دیگر گروه ها را وادار به صلح سازد.»

حکومت افغانستان برداشتن گام های عملی پاکستان برای ریشه کن ساختن پناه گاه های هراس افگنی در خاک اش را پیشرطی برای گرم شدن دوباره روابط اش با این کشور میداند و تاکید دارد که افغان ها در خط نخست پیکار با هراس افگنی ایستاده اند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی تصریح نمود: «افغانستان با تهدید هراس افگنی روبرو است که حملات انتحاری یکی از اجزایی ان است. مردم افغانستان در برابر این نیرو ها قرار دارند و نیرو های امنیتی هم در دفاع مردم با دادن قربانی ایستاده هستند.»

اما آیا چین میانجی موفقی میان افغانستان و پاکستان در پایان بخشیدن به تنش ها خواهد بود؟

نصرالله ستاکزی، استاد دانشگاه علاوه کرد: «اگر مذاکرات پاکستان همانند گذشته بازی های تکتیکی باشد، این نشست هم ناکام خواهد بود. چین نفوذ زیادی بر پاکستان دارد و اگر واقعا فشار بیاورد در سیاست پاکستان تغییر بوجود خواهد امد.»

روابط افغانستان با همسایه شرقی اش پاکستان، همواره تنش آلود بوده؛ همین چند روز پیش معاون رییس جمهوری امریکا در کابل نیز به پاکستان گوشزد کرد که از بهر ادامه پناه دادن به لانه های هراس افگنی چیز های زیادی را از دست خواهد داد.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …