خبرهای تازه

نشست مشترک بازرگانان قزاقستان و افغانستان در کابل برگزار شد

(Last Updated On: July 17, 2018 3:58 pm)

شماری از سرمایه گذاران افغانستان و قزاقستان در نشستی در کابل گردهم آمدند تا فرصت های تجاری میان دو کشور را بین یکدیگر شریک سازند.

اتاق تجارت افغانستان می گوید: تجاران کشور از قزاقستان سالانه ۸۶۶ میلیون دالر مواد ساختمانی و نفت وارد می کنند که در مقابل صادرات کشور به قزاقستان ۱۳ میلیون دالر در سال رسیده که بیشتر میوه های تازه و خشک است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت گفت: “می خواهیم که تجارت خود را با قزاقستان بیشتر کنیم و هدف اصلی افزایش صادرات کشور است.”

 در همین حال سرپرست وزارت انرژی و آب گل محمد خلمی اظهار نمود که فرصت های خوب برای سرمایه گذاری در افغانستان وجود دارد.

آقای  خلمی بیان کرد: “در افغانستان فرصت های خوب برای تولید انرژی وجود دارد. ما علاقه داریم تا زمینه را برای تجار خارجی و داخلی در این کشور مساعد سازیم.”

از سویی دیگر، سفیر قزاقستان در کابل حلیم خان یسین گیلدیوف تصریح کرد که در تلاش افزایش داد و ستد تجاری میان افغانستان و قزاقستان اند.

یسین گیلدیوف افزود: “افزایش سرمایه گذاری ها میان دو کشور می تواند که رشد اقتصادی و بیشتر شدن روابط  سیاسی را نیز به دنبال گیرد. خبر دارم که در شمال افغانستان یک قزاق یک کارخانه تجاری احداث کرده است.”

این دیپلومات قزاقی همچنان یاد آورشد که تلاش ها جریان دارد تا سهولت های بیشتر برای تجاران افغانستان در قزاقستان ایجاد شود تا آنها بتوانند روند سرمایه گذاری های شان را بیشتر کنند.

About Ariana News

Check Also

صیاد: تلاش می کنیم در روز انتخابات رای‌دهنده‌گان بایومتریک شوند

(Last Updated On: September 19, 2018 5:15 pm)چالش ها میان احزاب و کمیسیون انتخابات زمانی …