نشست مسکو پس از گفتگوی تیلفونی غنی با لاوروف به تعویق افتاد

(Last Updated On: آگوست 27, 2018)

نشست مسکو در مورد افغانستان پس از گفتگوی تیلفونی رییس جمهور غنی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تعویق افتاد.

ارگ ریاست جمهوری عصر امروز (دوشنبه، ۵ سنبله) با پخش خبرنامه ای گفت که رییس جمهور غنی با وزیر خارجه روسیه در جریان یک گفتگوی تیلفونی تصمیم گرفته اند که نشست مسکو برای افغانستان که قرار بود به تاریخ ۴ سپتمبر در مسکو برگزار شود، به تعویق انداخته شود.

در بخشی از اعلامیه چنین نگاشته شده: “در این مکالمه تیلفونی تصمیم گرفته شد که به منظور آمادگی ها و موثریت بیشتر، نشست مسکو به تعویق انداخته شود، تا هر دو کشور مشترکاً برای این نشست آمادگی بگیرند و دولت های افغانستان و روسیه مشترکاً این نشست را مدیریت و میزبانی کنند”.

به نقل از خبرنامه رییس جمهور غنی ضمن اظهار قدردانی از تلاش های روسیه به خاطر تامین صلح دایمی در افغانستان گفته که کنفرانس دوم کابل تمام اصول اساسی را برای صلح افغانستان تعیین نموده است که همانا پروسه صلح به مالکیت افغان ها می باشد.

رییس جمهور غنی تاکید نموده که هر آن پروسه ئی که در بخش صلح افغانستان کار می کند باید در هماهنگی با حکومت افغانستان برای آن آمادگی گرفته شود، زیرا در آن صورت موثریت آن بیشتر خواهد بود.

ریاست جمهوری می گوید در این صحبت تیلفونی، آقای لاوروف گفته که “ما به مالکیت افغان ها صلح می خواهیم و در این راستا به هرگونه همکاری موثر آماده هستیم و در هماهنگی با حکومت افغانستان هر گونه تلاش و همکاری را انجام  خواهیم داد”.

همچنان در این گفتگو ذکر شده است که در داخل حکومت افغانستان درمورد این مذاکرات رایزنی‌ها ادامه خواهند داشت و تیم‌های هر دو کشور برای تنظیم زمان مذاکرات بعدی مشترک کار خواهند کرد.

پیش از این وزارت خارجه روسیه اعلام نموده بود که به تاریخ ۴ سپتمبر در مسکو یک کنفرانس بین‌المللی جهت بحث روی حل و فصل بحران افغانستان و آغاز پروسه صلح ملی در این کشور، برگزار می‌شود.

به گفته مقامات وزارت خارجه روسیه، برای اشتراک در این کنفرانس از افغانستان، کشورهای منطقه و قدرت‌های بزرگ جهانی به شمول امریکا و همچنان از دفتر طالبان در قطر دعوت به عمل آمده است.

اما هفته گذشته امریکا و افغانستان اعلام نمودند که در این نشست اشتراک نخواهند کرد.

About Ariana News

Check Also

هفت طالب مسلح در بلخ کشته و بازداشت شدند

(Last Updated On: فوریه 23, 2019) در نتیجه عملیات قطعات خاص نیروهای ارتش، در ولسوالی …