نشست مسکو وارد دومین روز شد

(Last Updated On: فوریه 6, 2019)

رایزنی‌های چهره‌های سیاسی افغانستان با طالبان در مسکو برای دومین روز ادامه یافت.

در این روز نشست، مخالفان سیاسی و مخالفان نظامی حکومت در مورد پایان جنگ و رسیدن افغانستان به صلح رایزنی کردند.

بر بنیاد گزارش‌ها دو طرف روی تشکیل ایجاد کمیته‌ها در روند صلح و دوام این تلاش‌ها توافق کرده اند.  

با این حال عبدالسلام حنفی، معاون دفتر سیاسی گروه طالبان در حاشیه این نشست می‌گوید، اشتراک کنندگان نشست مسکو در مورد بیرون شدن نیروهای خارجی نظر واحد دارند و امریکا نیز تعهد کرده است که تا ماه اپریل نیمی از نظامیان خود را از افغانستان بیرون می کند.

آقای حنفی می‌گوید: “امریکایی ها برای ما گفتن که نیمی از نیروهای شان را از اول ماه فبروی تا اخیر ماه اپریل بیرون می نمایند و روی چگونگی بیرون شدن نیروهای باقی مانده کمیته های کاری دو طرف کار خواهند کرد.”

در همین حال، حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی این نشست را در رسیدن افغانستان به صلح اثر گذار می‌داند.

آقای اتمر اظهار می‌دارد: “گفتگوهای ما فوق العاده به پیش میرود و ما واقعاٌ به آن خوشبین هستیم و دست آوردهای این نشست که بسیار مثبت است در اعلامیه مطبوعاتی شریک خواهد شد.”

اما شورای عالی صلح که نشست مسکو را از دور ارزیابی کرده است آنرا  بی معنی و تلاش در تاریکی می‌داند.

اسدالله زایری، معاون سخنگوی این شورای می‌گوید: “اصلاٌ بی معنی است و در واقع یک نوع فیر کردن در تاریکی است و هدف باید پروسه صلح باشد و دو طرف اصلی جنگ به میز بنشینند.”

از سویی هم، امروز در برابر سفارت روسیه در کابل، شماری گرد آمده بودند و نسبت به تلاش‌های مسکو در روند صلح اظهار نگرانی کردند.

محمد عارف حیدری، یک تن معترض در این مورد بیان می‌دارد: “ما نگران دست اندازی کشورهای منطقه در روند صلح هستیم و باید این نشست ها یک آدرس باشد.”

همچنان محمد مبشر، معترض دیگر می‌گوید: “ما اعلام می کنیم که هیچ قدرت در جهان نیست که اردو را برهم بزند و یا هم نظام را.”

همزمان با این نشست در مسکو، شورای عالی صلح از برگزاری یک نشست میان دولت و طالبان در آینده‌های نزدیک با میزبانی کشور ازبکستان خبر می‌دهد. اما طالبان که بارها گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده اند در این نشست اشتراک خواهند کرد؟ با این حال، تاکنون در مورد این نشست از سوی طرف‌های دخیل در آن چیزی گفته نشده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

میزبانی چین از نشست طالبان و سیاسیون؛ حکومت نیز این بار دعوت شده است

(Last Updated On: اکتبر 21, 2019)چین میزبان یک نشست میان افغانی صلح میان طالبان و …