خبرهای تازه

نشست شورای مشارکت راهبردی افغانستان و هند در دهلی نو برگزار شد

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2017)

نشست شورای مشارکت راهبردی افغانستان و هند امروز با حضور سرپرست وزارت خارجه افغانستان و وزیر خارجه هند در دهلی نو برگزار شد.

وزارت خارجه کشور می گوید که در این نشست وزیر خارجه کشور با همتای هندی اش کارکرد چهار گروه فنی دو کشور را از یک سال در بخش های گونه گون به ویژه امنیت و سیاست ارزیابی می کنند و پیشنهادات شانرا برای توسعه روابط ارایه خواهند کرد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه به آریانانیوز گفت: “وزیران خارجه ضمن سخنرانی و ارزیابی کارکرد گروه های فنی چهارگانه، سفارشات خود را برای چگونگی توسعه و گسترش روابط دو جانبه ارایه می کنند.”

در حاشیه نشست دهلی نو، صلاح الدین ربانی به دیدار نخست وزیر و مشاور امنیت ملی هند نیز می رود. قرار است روی مبارزه با هراس افگنی و راهبرد تازه امریکا برای افغانستان بین این مقام ها گفتگو شود. اما پیام این نشست به منطقه به ویژه اسلام آباد چیست؟

احمد شکیب منتظری، آگاه روابط جهانی در مورد گفت: “چین به عنوان ناجی به همکاری پاکستان وارد میدان شده است حالا هند در جواب آنان با افغانستان وارد همکاری شده است.”

اما نوع برخورد افغانستان با هند چه گونه باشد؟ در حالیکه گرمی روابط بین کابل و دهلی نو پیوسته واکنش اسلام آباد را به همراه داشته است.

سیمین بارکزی، عضو مجلس نمایندگان می گوید: “طوری در این نشست صحبت شود که توازن در روابط کابل با اسلام آباد نیز در نظر گرفته شود.”

نشست شورای مشارکت راهبردی افغانستان و هند سال یک بار برگزار می شود. انتظار می رود که این نشست همکاری های هند با افغانستان را در روند مبارزه با هراس افگنی و تلاش های برای صلح در منطقه بیشتر سازد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …