خبرهای تازه

نشست سه جانبه میان چین، افغانستان و پاکستان در کابل برگزار خواهد شد

(Last Updated On: سپتامبر 19, 2018)

وزارت خارجه چین از نشست زود هنگام سه جانبه میان پاکستان، افغانستان و چین در کابل خبر می‌دهد.

مسوولان در این وزارت می‌گویند که حکومت چین از هر نوع تلاش برای آوردن ثبات در افغانستان و منطقه حمایت خواهد کرد.

در همین حال ریاست اجرایی هر نوع تلاش برای رسیدن به صلح در افغانستان را سودمند دانسته، می‌گوید که اکنون زمان آن رسیده است تا پاکستان گام‌های صادقانه در روند صلح افغانستان بردارد.  

در کنار تلاش های حکومت وحدت ملی برای رسیدن به صلح، اکنون چین تصمیم دارد تا پاکستان را به همکاری در روند صلح افغانستان متقاعد کند.

جنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید که سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل یک گام مثبت در راستای همکاری های مشترک افغانستان و پاکستان در روند صلح است.

وزارت خارجه چین اظهار می‌کند: ” به عنوان همسایه، ما آرزو داریم که روابط میان افغانستان و پاکستان بیشتر تقویت شود. چین میخواهد که برای تقویت روابط افغانستان و پاکستان نقش سازنده ای داشته و به طور فعال این همکاری را میان هر دو کشور گسترش دهد. چین ارتباط نزدیک با افغانستان و پاکستان را در زمینه گفتگوهای وزیران خارجه هر سه جناح نیز حفظ می‌کند.”

از جانبی دیگر برخی از اعضای مجلس نمایندگان نقش چین در آوردن ثبات در افغانستان را سودمند می‌دانند.

در چند سال پسین برگزاری نشست های چند جانبه همواره با انتقاد همراه بوده است، آگاهان می‌گویند این نشست ها برای مردم و حکومت افغانستان وقت تلفی ای بیش نیست.

رحمت الله بیژن پور آگاه امور سیاسی می‌گوید: ” این نشست ها در گذشته نیز بارها برگزار شده است اما در نتیجه همواره با یاس همراه بوده است.”

اولین گفتگوی سه جانبه میان وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین در ۲۶ دسامبر سال گذشته در بیجینگ برگزار شد. اما دومین نشست سه جانبه قرار است سال جاری در کابل میان هر سه کشور برگزار شود.

About Ariana News

Check Also

تلفات سنگین طالبان در ولایت های قندز و فاریاب

(Last Updated On: مارس 24, 2019) در نتیجه سه روز عملیات مشترک نظامیان مستقر در …