خبرهای تازه

نشست سران ناتو روز گذشته در پولند آغاز شد

(Last Updated On: جولای 9, 2016)

natoنشست سران ناتو روز گذشته در شهر وارسا پولند آغاز شد.

چگونگی حمایت از افغانستان در نبرد با هراس افگنی و رایزنی در مورد وضعیت منطقه از بحث های اساسی این نشست خوانده شده است.

دبیر کل ناتو در آغاز این نشست از اعضای ناتو خواست تا در سه بخش مشوردهی، تجهیز و ادامه ماموریت حمایت قاطع  در افغانستان هماهنگ شوند.

ینس ستولتنبرک دبیر کل ناتو در یک نشست خبری گفت:”من از سران دولت ها و حکومت ها می خواهم که در مورد افغانستان سه تصمیم مهم اتخاذ کنند، نخست باید در مورد تداوم حضور نظامی در این کشور تصمیم اتخاذ شود. این حضور نباید به شیوه دخیل شدن نظامیان ما در میدان های نبرد منجر شود، بلکه آنها باید در ماموریت آموزش، حمایت و مشوره دهی نقش داشته باشند. پس ما به آموزش، حمایت و مشوره دهی نیروهای امنیتی افغانستان ادامه میدهیم. دوم، من از آنها میخواهم که در مورد تمویل نیروهای امنیتی افغانستان تصمیم بگیرند و سوم، من از سران دولت ها و حکومت ها میخواهم که مشارکت سیاسی و روابط ما با افغانستان را تجدید کنند. همه ی این سه مورد به خاطر کمک کردن در با ثبات ساختن افغانستان، و همچنان مبارزه این کشور علیه تروریزم توسط تلاش های خودشان مهم هستند، تا یک بار دیگر به لانه مصئون تروریزم جهانی مبدل نشود”.

بحث صلح و مذاکره  آنهم با حضور پاکستان موردی دیگری است که این مقام نخست ناتو از حکومت افغانستان می خواهد. 

دبیر کل ناتو می گوید: “من از تلاش های حکومت افغانستان در راستای پروسه مذاکرات صلح در منطقه با دخیل ساختن پاکستان در این روند استقبال میکنم و یقینا” خواهان مشارکت همه کشور های منطقه در این روند هستم”.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا در آستانه این نشست اعلام کرد که امریکا به خاطر ارزیابی تهدید ها در حدود 8400 سربازاش را تا ختم سال 2016 در افغانستان حفظ می کند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور و رییس اجرایی کشور نیز در این نشست حضور دارند.

گزارش: شریف حسنیار

About Ariana News

Check Also

ادامۀ اعتراضات نامزدان مجلس نمایندگان در نزدیکی ارگ

(Last Updated On: می 23, 2019)شماری از نامزدان معترض انتخابات مجلس نمایندگان حدود یک ماه …