نشست بین‌الافغانی دوحه در عدم حضور نماینده‌گان رسمی حکومت برگزار می‌شود

(Last Updated On: جولای 5, 2019)

تا دو روز دیگر نشست بین‌الافغانی دوحه، بدون حضور رسمی حکومت افغانستان برگزار می‌شود.

شرکت کننده‌گان این نشست انتظار دارند که هفتمین دور گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا پیش از آغاز نشست‌ بین‌الافغانی به نتیجه برسد تا این نشست، زمینه را برای رایزنی روی چگونه‌گی تطبیق توافق صلح و آغاز گفت‌وگو میان حکومت افغانستان و گروه طالبان باز کند.

به گفته شماری از شرکت کننده‌گان این نشست، چهره‌های حکومتی موضع حکومت را از آدرس شخصی شان در این نشست برای طالبان مطرح خواهند کرد.

حاجی دین محمد، یک تن از دعوت شده‌گان نشست بین الافغانی در دوحه اظهار میدارد: “از دولت هم کسانی که دعوت استند به حیث افراد دعوت استند، مجلس طوری است که همین شصت نفری که از افغانستان از دولت و سیاسیون و فعالان صلح استند و نشست متفاوت‌تر با نتیجه مثبت نسبت به گذشته خواهد بود.”

با این حال، قرار است ۶۰ سیاست‌گر، فعالان مدنی و برخی چهره‌های حکومتی البته از آدرس “غیررسمی” در نشست بین‌الافغانی دوحه شرکت کنند؛ برای شرکننده‌گان دعوت نامه درآدرس‌های برقی شخصی شان فرستاده شده، اما گفته می‌شود که چهره‌های حکومتی از آدرس شخصی شان، موضع دولت افغانستان را در این نشست روی میز طالبان خواهند گذاشت.

مولوی قلم‌الدین، مسوول امربالمعرف رژیم طالبان در این مورد می‌گوید: “اگر روی تقسیم اوقات خروج نیروهای خارجی و تضمین ضد هراس‌افگنی توافق صورت‌ گیرد، در، مذاکره بین طالبان و دولت افغانستان هم باز خواهد شد، آینده صلح بسته‌گی به این توافق دارد.”

عبدالله قرلق، یک دعوت شده دیگر به این نشست بیان می‌دارد: “این طرف این بار هدف اصلی این است که ما باید پیام مردم را برسانیم. ما میخواهیم که هم پیام مان را به کشور های میزبان، منطقه  و امریکا و طالبان برسانیم که هر چه معامله ای که می خواهید، نمی توانید در مورد مردم افغانستان تصمیم بگیرید و معامله کنید.”

چگونه‌گی پایان جنگ و تطبیق توافق‌نامه صلح و نکات مورد بحث برای تفاهم بین‌الافغانی، از اجندای شرکت کننده گان نشست دوحه است و در کنار آن چشم انداز، شکل‌گیری گروه گفت‌وگو کننده بین دو طرف پنداشته می‌شود.

از سویی هم، دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که مذاکرات با امریکا پیش‌رفت‌های جدی داشته اند و نماینده‌گان طالبان برای گفت‌وگو با هیئت افغانستان هم آماده اند.

این در حالی است، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که قرار است در ماه روان میلادی، عمران خان، نخست وزیر پاکستان هم با نماینده‌گان طالبان گفت‌وگو کند، پس از مشوره با حکومت افغانستان.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

انفجار موتربم در لغمان؛ چهار تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند

(Last Updated On: اکتبر 16, 2019) در نتیجه انفجار موتربم در ولسوالی علیشنگ ولایت لغمان …