خبرهای تازه

نشست بعدی طالبان با امریکا روی «خروج نظامیان امریکایی از افغانستان» خواهد بود

(Last Updated On: جولای 30, 2018)

در نشست بعدی نماینده گان سیاسی طالبان با امریکا در قطر روی بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان گفتگو می کند.

هفته گذشته خبر دیدار مقام های امریکایی با نماینده گان سیاسی طالبان در دفتر سیاسی این گروه در قطر نشر شد. اکنون منابع از گروه طالبان به رویترز جزییات این نشست را فاش ساخته است.

 رویترز از قول یک مقام گروه طالبان نوشته که دراین نشست روی ایجاد دو ساحه امن که درآن طالبان آزادانه گشت وگزار کنند، مشارکت گروه طالبان در قدرت سیاسی، و تبادل زندانیان طالبان بحث شده، اما امریکا تنها روی حفظ پایگاه های نظامی اش درافغانستان تاکید داشته است.

این مقام پیشین طالبان می گوید که در نشست بعدی روی خروج نیروهای امریکایی وبرخی موارد کلیدی دیگر رایزنی خواهد شد.

سید اکبرآغا  عضو پیشین گروه طالبان گفت: “این نشست مقدمه ای بود برای نشست های رسمی، اطلاعاتی که ما داریم، درنشست بعدی خروج نیروهای امریکایی به بحث گرفته میشود”.

منابع گفته اند در این نشست که درهوتلی در دوحه انجام شده، بر ادامه گفتگو ها تا پیش از عید قربان توافق شده و نماینده گان امریکا بر قبولی آتش بس دوامدار در روزهای عید از سوی طالبان تاکید داشته اند.

حفیظ الله اتمر، آگاه نظامی بیان داشت: “امریکا اورنده جنگ است وکلید صلح هم بدست او است. حالا خوب است بجای اینکه طالبان با حکومت افغانستان که صلاحیت ندارد با امریکا مذاکره می کنند”.

رییس جمهور غنی پیشتر ایجاد مناطق امن برای طالبان را رد کرده بود. و شورای عالی صلح هم هرگونه تماس امریکا با گروه طالبان را زمینه ساز برای شروع گفتگوهای رسمی صلح قلمداد میکند.

احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح اظهار داشت: “ازطریق مختلف ما قناعت شان میدهیم، وحقایق برملا میشود، امید وار استیم که بزودی گام های عملی بخاطر آغاز رسمی مذاکرات صلح را داشته باشیم”.

طالبان همواره مذاکره با حکومت افغانستان را رد کرده و خواستار مذاکرات مستقیم با امریکا شده اند، اما مقام‌های امریکایی پیوسته تاکید کرده بودندکه هر گونه مذاکره در پیوند به آینده سیاسی افغانستان بین حکومت افغانستان و گروه طالبان انجام خواهد شد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

سناریوهای احتمالی پس از خروج نظامیان خارجی از کشور

(Last Updated On: آگوست 24, 2019)  شمار سربازان امریکایی در افغانستان، تا انتخابات سال ۲۰۲۰ …