خبرهای تازه

نشست برای دریافت راه های حل به مشکلات ترانزیتی کشور برگزاز گردید

(Last Updated On: آگوست 24, 2015)

vlcsnap-2015-08-24-17h21m53s48

در دومین روز نشست ظرفیت سازی ملی موضوع استفاده ازمفاد کنوانسیون های سازمان ملل متحد برای حل مشکلات ترانسپورت و ترانزیت به بحث گرفته شد.

 شرکت کنندگان این نشست می گویند ، استفاده از مفاد سه کنوانسیون مهم بین المللی  در عرصه ترانزیت به حل مشکلات تاجران افغان کمک می کند .

 این نشست ازسوی وزارت تجارت و صنایع به همکاری اتحادیه بین المللی ترانسپورت جاده یی و سازمان ایکو درکابل برگزار شده است .

هدف این نشست دریافت راه  های حل مشکلاتی   ترانزیتی کالا های تجارتی کشور می باشد .تاجران می گویند در زمینه ترانزیت و انتقالات تجارتی با کشورهای همسایه خیلی مشکل دارند .

رحم الدین حاجی آغا هیات مدیره متشبثین وزارت تجارت میگوید ” ما با کشورهای همسایه خیلی مشکل داریم اکنون  وارادات خوب است اما در صادارات نمی شود این ناشی از مشکل ترانسپورتی است”

درهمین حال وزیر تجارت و صنایع می گوید کنوانسیون های تی آی آر ، سی ام آر و ای دی آر در زمنیه ظرفیت سازی ملی کار می کنند اما افغانستان ازعضویت این کنوانسیون ها هیچ سود نمی برد .

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع میگوید” یکی از دلایلی که لاری های ما در مرز های تخلیه می شوند و دو باره بارگیری می شوند عدم استفاده از مزایای همین کنوانسیون هاست و این به زیان مصرف کنندگان می باشد”

وزارت ترانسپورت و هوانوردی نیز می گوید، عضویت درکنوانسیون های تی آی آر ، سی ام آر و او ای دی می تواند به رشد اقتصادی کمک کند.

جارالله منصوری معین پالیسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در این مورد میگوید ” این سه کمیسیون خیلی مهم و ضروری اند و هر کشوری که از مزایای آن نفع ببرند بسیار زیاد پیشرفت اقتصادی می داشته باشند”

به باور آگاهان امور اقتصادی ، علاوه ازاینکه تاجران افغان از مفاد این کنوانسیون ها بهره مند نمی شوند سیاست های اقتصادی کشورهای همسایه نیز سبب بروز مشکلات دراین زمینه شده است .

   گزارشگر نبیله حفیظی

 

About Ariana News

Avatar

Check Also

حکومت طالبان را متهم به نقض قطع‌نامه نشست میان‌افغانی دوحه می‌کند

(Last Updated On: جولای 20, 2019) حکومت و طالبان یک‌دیگر را به زیرپا کردن شاخص …