خبرهای تازه

نزدیک به ۵۰۰ هزار مهاجر افغان در سال روان به کشور برگشته اند

(Last Updated On: دسامبر 18, 2017)

روز جهانی مهاجرت درحالی در کشور تجلیل شد که هزاران پناهجوی افغان هنوز هم در کشورهای همسایه و کشور های اروپایی در وضعیت نگران کننده به سر می برند و روند مهاجرت هنوز هم در کشور ادامه دارد.

هم اکنون ۵.۶ میلیون افغان در ایران، پاکستان و کشورهای اروپایی پناهجو هستند. تنها در سال روان میلادی پنچ صد هزار افغان دوباره به افغانستان برگشته اند که بیشتر از ۷۰۰ تن آنان به گونه اجباری برگشت داده شده اند.

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان، سید حسین عالمی بلخی اظهار نمود که به کمک کشورهای جهان به ویژه اتحادیه اروپا به وضعیت این مهاجرین رسیدگی خواهد شد.

آقای بلخی گفت: “اتحادیه اروپا هشتاد میلیون یورو را در سال ۲۰۱۷ و ۱۲۴ میلیون یورو را در مرحله بعدی برای رسیده گی به وضعیت پناهجویان افغان در نظر گرفته اند که ما برنامه ریزی می کنیم.”

در عین حال، رییس اجرایی، عبدالله عبدالله در مورد وضعیت پناهجویان ابراز نگرانی کرد و رسیده گی به چالش های پناهجویان را از اولویت های حکومت وحدت ملی دانست.

آقای عبدالله بیان کرد: “در سطح جهانی چالش های بسیار زیاد وجود دارد. در عرصه مهاجرت، جامعه جهانی هنوز هم توجه را به افغانستان حفظ کرده اند.”

معاون فرستاده ویژه سازمان ملل، توبی لنزر  نیز پشتیبانی اش را برای بهبود وضعیت پناهجویان افغان اعلام کرد.

آقای لنزر اضافه نمود: “ما دولت افغانستان را حمایت می کنیم. کسانیکه برگشته اند، را کمک می کنیم. باید برگشت کنندگان به فرصت های یکسان دسترسی داشته باشند. سرپناه داشته باشند، اطفال شان به مکتب بروند.”

افغانستان پس از سوریه در سال ۲۰۱۵ بیشترین رقم پناهجویان را در اروپا داشت؛ به گفته وزیر مهاجرین مذاکرات جریان دارد تا پناهجویان افغان به گونه اجباری برگشت داده نشوند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

ادامه دور نهم گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان پس از یک روز وفقه

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) دور نهم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان …