خبرهای تازه

نریندرا مودی، برای افتتاح بند برق سلما به افغانستان سفر می کند

(Last Updated On: ژوئن 3, 2016)

vlcsnap-2016-06-03-10h10m08s47

قرار است رییس جمهور محمد اشرف غنی و نخست وزیر هند نریندرا مودی به روز شنبه(۱۵ جوزا)بند برق  سلما را در ولایت هرات افتتاح کنند . 

معاون سخنگوی رییس جمهور میگوید که، رییس جمهور با نخست وزیر هند روی همکاری های اقتصادی و نظامی نیز بحث خواهد کرد.

 دوا خان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهورمی گوید، رییس جمهور افغانستان و صدراعظم هند روز شنبه بند دوستی افغان- هند را افتتاح خواهند کرد. در ضمن راجع به  وضیعت افغانستان و منطقه بحث خواهند داشت. برای افغانستان مهم است تا همکاری های اقتصادی ونظامی داشته باشند .

برخی از اعضای ولسی جرګه  نقش هند را در روابط اقتصادی، سیاسی و نظامی  با افغانستان نهایت مهم میدانند و افتتاح بند برق سلما را یک گام مثبت در راستای تحکیم روابط  هردو کشور عنوان می کنند .

ریحانه ازاد نماینده دایکندی در ولسی جرگه می گوید، هند دوست قدیمی افغانستان است و همیشه به   منافع افغانستان کار کرده است . بند سلما را به فال نیک میگیریم تا روابط ما بیشتر محکم تر شود . چنین پروژه ها میتواند دوستی افغانستان و هند را محکم و باثبات تر بسازد، هند میتواند در ثبات و اقتصاد افغانستان به جدیت کمک کند .

بند برق سلما که اکنون بنام بند برق دوستی افغان – هند یاد می‌شود، بر بالای دریای هریرود به هزینه ۲۷۰میلیون دالر اعمار گردیده است که، توانایی تولید ۴۲میگاوات برق را دارد .بر اعلاوه تولید انرژِی برق ۷۵هزار هکتار زمین را نیز ابیاری میکند

 گزارشگر:عبدالعزیز کریمی 

About Ariana News

Check Also

ملا برادر در نشست قطر اشتراک نمی‌کند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)  طالبان گفته اند که در نشست میان نمایندگان این …