نخست وزیر پاکستان با مقامات افغان در ارگ گفتگو کرد

(Last Updated On: آوریل 7, 2018)

شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان امروز جمعه ۱۷ حمل حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح به کابل رسید و در ارگ از سوی رییس جمهور اشرف غنی به طور رسمی استقبال شد.

ریاست جمهوری اظهار نموده است که رییس جمهور غنی و شاهد خاقان عباسی روی نهایی سازی برنامه عملی افغانستان و  پاکستان برای صلح تصمیم گرفته اند و درباره پیکار در برابر هراس افگنی، روند صلح و تخطی های مرزی گفتگو کرده اند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری گفت: “حکومت افغانستان انتظار دارد که گفتگو های سازنده و مثبت دولت با دولت میتواند در حل دیرینه مشکلات میان دو کشور کمک کند.”

پیش از آمدن نخست وزیر پاکستان به کابل، جنگنده های پاکستانی بخش های از ولایت کنر را نیز هدف گرفتند .اما ارگ تاکید کرده است که رییس جمهور به آقای عباسی جدی گفته است که تخطی های مرزی به سود دو کشور نیست و راه حل نگرانی، مذاکره است.

نصرالله ستانکزی آگاه سیاسی تصریح نمود: “پاکستانی ها دراین فرصت فشار بین المللی به خصوص امریکا را میخواهند کمک بکنند. زیاد خوشبین نیستم که این مذاکرات به یک نتیجه مثبت برسد. از طرف دیگر تصمیم را حکومت ملکی در پاکستان نمیگیرد. تصمیم را آی اس آی و نظامیان پاکستان میگیرند.”

در دیدار سران دو همسایه، روی آماده سازی سندی برای تبادله زندانیان دو کشور نیز توافق شده است. نخست وزیر پاکستان در دیدار با مقام های دولت افغانستان، اعلام همکاری در روند صلح کرده و رییس جمهور را برای سفری به اسلام آباد دعوت کرده است.

راهبرد پاکستان برای افغانستان، پشتیبانی از گروه های تندرو، وابسته بودن کابل به اسلام آباد، شکننده شدن رابطه کابل با دهلی نو و تصمیم گیری جهان  از عینک پاکستان برای افغانستان پنداشته می شود.  از این رو باور ها بر این هستند که سفر مقام های پاکستانی به افغانستان نمی تواند بر راهبرد اسلام آباد رنگ دیگری دهد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

تاکید بر نیاز تداوم کمک های جهانی پس از تامین صلح

(Last Updated On: فوریه 17, 2020)شماری از وزیران حکومت پیشین و بر حال خواهان دوام …