خبرهای تازه

نخستین محموله گندم کمکی هند از طریق بندر چابهار به افغانستان رسید

(Last Updated On: نوامبر 11, 2017)

گشایش بندر چابهار و انتقال نخستین محموله گندم کمکی هند به افغانستان خط پایانی به محدودیت های تجارت منطقوی افغانستان گذاشت.

هند برای نخستین بار پانزده هزار متریک تن گندم را از طریق این بندر به افغانستان انتقال داد و قرار است از طریق بندر چابهار یک و نیم ملیون متریک تن گندم را به افغانستان کمک کند.

وزرات زراعت می گوید: گشایش بندر چابهار افغانستان را از محدودیت های منطقوی رهایی بخشیده و سبب گسترش همکاری های اقتصادی در منطقه می شود.

نصیر احمد درانی، سرپرست وزارت زراعت و مالداری گفت: “این یک فرصت مهم برای همکاری های اقتصادی میان کشور ها در منطقه است و ما امروز با رسیدن این گندم دیگر محدود به یک راه نیستیم.”

در همین حال سفیران ایران و هند از همکاری های بیشتر اقتصادی شان در افغانستان خبر داده و روی بلند بردن ظرفیت و سرمایه گذاری بیشتر روی  بندر چابهار تاکید کردند.

به باور من پریت ووهرا، سفیر هند در کابل، گشایش بندر چابهار افغانستان را به بازار های بین المللی وصل می کند.

آقای ووهرا بیان داشت: “می دانیم که همسایه شرقی افغانستان یک سلسله محدودیت ها را بدون دلیل در مرز ها برای افغانستان وضع کرده و شاید یکی از دلایل آن بیشتر شدن روابط اقتصادی هند و ایران با افغانستان باشد، اما ما این ارتباطات را بدون مشکلات سیاسی انجام می دهیم.”

سفیر ایران، محمد رضا بهرامی نیز گشایش بندر چابهار را در بهبودی روابط اقتصادی منطقه موثر خواند. ایران تا اکنون یک میلیارد دالر روی این بند سرمایه گذرای کرده است.

آقای بهرامی اضافه نمودند: “بدون همکاری های منطقوی؛ چه سیاسی و چه اقتصادی، در هر بخش رفاه هیچ کشور ممکن نیست و باید روی بلند بردن ظرفیت بندر چابهار بیشتر سرمایه گذاری شود.”

هم اکنون بندر چابهار به هشت و نیم میلیون تن می رسد. این بندر فرصت را براى بازرگان‌ های افغانستان فراهم مى‌کند که نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر کنند.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Avatar

Check Also

تاکید وزیر دفاع امریکا بر کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان

(Last Updated On: دسامبر 12, 2019)وزیر دفاع امریکا میگوید که این کشور با حفظ عملیات …