خبرهای تازه

نخستین محموله صادراتی افغانستان از مسیر راه لاجورد راهی اروپا شد

(Last Updated On: دسامبر 13, 2018)

نخستين محموله صادراتي افغانستان از مسير راه لاجورد امروز (پنجشنبه، ۲۲ قوس) راهي اروپا شد.

رییس جمهور غنی که در مراسم افتتاحیه این مسیر تجارتی صحبت می کرد، گفت  راه لاجورد افغانستان بعنوان چهار راه منطقه اي جنوب آسيا را به آسياي ميانه و اروپا وصل کرده است . 

در همین حال، حمید طهماسی وزیر ترانسپورت افغانستان  تاکید کرد که راه لاجورد افزون بر كاهش فاصله جغرافيايي افغانستان با اروپا با ايجاد تسهيلات ترانسپورتي سبب كاهش هزينه واردات و صادرات به افغانستان خواهد شد.

در مراسم افتتاحیه راه لاجورد، مقامات  بلند پایه کشور های ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه وگرجستان نیز شرکت داشتند.

وزير ترانسپورت تركمنستان گفت که راه لاجورد ميتواند با فراهم كردن زمينه صادرات افغانستان به كشورهاي اروپايي سبب توسعه اقتصادي افغانستان شود.

وی افزود: “راه لاجورد سبب تسهيلات زيادي براي ترانسپورت افغانستان خواهد شد. اين مسير راه افغانستان به اروپا را كوتاه خواهد نمود.استفاده از اين مسير سبب توسعه اقتصادي افغانستان خواهد شد.”

اوگوزان ارطغرل، سفير تركيه در كابل که در این مراسم حضور داشت بر اهمیت راه لاجورد افغانستان تاکید ورزیده و بیان داشت: ” راه لاجورد يك پروژه بي نهايت مهم براي كشور هاي عضو آن میباشد اين پروژه ميتواند بر امنيت افغانستان تاثير قابل ملاحظه اي داشته باشد. اقتصاد و امنيت باهم گره خورده است. افغانستان نيازمند همكاري كشورهاي منطقه است، و همكاري آنها سبب توسعه افغانستان خواهد شد.”

 این مسیر، جاده‌ای تاریخی بوده واز اهمیت بالایی برخوردار میباشد که حدود دو هزار سال قبل لاجورد بدخشان در شمال شرق افغانستان، از این مسیر به کشورهای آسیای میانه و اروپا صادر می‌شده و دلیل انتخاب نام “راه لاجورد” نیز به همین دلیل است.

راه لاجورد ازکشور افغانستان آغاز گردیده، بعد به بندر ترکمن باشی کشور ترکمنستان ختم شده، سپس از مسیر شهر باکوی آذربایجان به منطقه تفلیس گرجستان وصل می‌شود وبه همین ترتیب از تفلیس به طرف منطقه قارس ترکیه می‌رود و از آنجا به استانبول و بعد به اروپا وصل می‌شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …