خبرهای تازه

نخستین محموله تجاری افغانستان از طریق بندر چابهار راهی هند شد

(Last Updated On: فوریه 24, 2019)

با آن‌که افغانستان در سال‌های پسین با بندر تجاری چابهار وصل گردید، اما برای نخستین بار محموله بزرگ تجاری کشور در بیست و سه کانتینر از ولایت نمیروز به این بندر منتقل گردیده و به هند صادر می‌شود.

رییس جمهور غنی، در مراسمی که به همین مناسبت، در ولایت نیمروز تدویر یافته بود طی یک سخنرانی اظهار داشت که بندر چابهار گزینه مناسب برای افزایش صادرات کشور است و افغانستان به چهارراه آسیا مبدل شده است.

درهمین حال، آقای غنی، می‌افزاید که افغانستان از یک کشور وارده کننده در حال تغییر به یک کشور صادر کننده است. همچنان رییس جمهور کشور نیز تاکید می ورزد که صادارت یک سال کشور به یک میلیارد دالر افزایش یافته و این رقم در آینده نزدیک دو برابر خواهد شد.

آقای غنی می‌گوید: “نوع دیدگاه حکومت با شرکای جهانی و کشور های منطقه به گونه بنیادین تغییر کرده است و افغانستان به چهارراه آسیا مبدل شده است و صادرات افغانستان در یک سال یک میلیارد دالر بوده و تا دو سال آینده به دو میلیارد دالر افزایش خواهد یافت و این آغاز کار است.”ندر چابهارنزدیک ترین بندر آبی برای کشور میباشد.

از سویی هم، احمد رضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان می‌گوید که روابط کابل-تهران در یک سطح عالی قرار دارد و چابهار مسیر مناسب برای گسترش روابط تجاری میان کشورهای منطقه خواهد بود.

 آقای بهرامی بیان می‌دارد: “پیام این جشن مشارکت منطقه یی است در صدد پیوند کشور های منطقه است و پرهیز از رقابت ها است و بندر چابهار ظرفیت های خورد را با کمک کشور های دخیل ارتقا داده است و فاز های بعدی آن گسترش می یابد و این مسیر برای آینده منطقه باشد و برای آسیای مرکزی باشد.”

وینی کمار، سفیر هند که نیز در این مراسم اشتراک کرده بود بیان داشت: “بندر چابهار پل ارتباطی میان افغانستان و کشورهای منطقه است، این نخسیتن بار است که محموله تجاری افغانستان به هند صادر می‌شود.”

همزمان با این ، یما یاری، وزیر فواید عامه که نیز در این مراسم حضور داشت می‌گوید که یک صدو پنجاه شرکت افغانی در بندر چابهار سرمایه گزاری کرده اند.

آقای یاری اظهار می‌دارد: “اولین محموله تجارتی که بیست و سه کانتیر مواد تجارشامل ماش و سنگ تالک است به هند صادر می‌شود و با کمک بندر چابهار فصل جدید را برای تجارت منطقه آغاز شده است و افغانستان را از انحصار ترانزیتی کمک می کند.”

این در حالی‌ست که وزارت ترانسپورت چندی پیش گفته بود که آماده‌گی‌ها از سوی افغانستان برای آغاز فعالیت بندر چابهار گرفته شده است و کشور در آینده نزدیک استفاده تجارتی و ترانزیتی از این بندر را آغاز خواهد کرد. همچنان مسوولان با گشایش راه لاجورد گفته بودند که اکنون افغانستان به بازارهای اروپا وصل گردیده و صادرات از راه بندرچابهار بهترین گزینه برای ارسال اجناس تجارتی افغانستان محسوب می شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

یافته‌های «میک» بر موجودیت فساد در ادارات حکومتی تأکید دارد

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2019) یافته‌های کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه در برابر …