خبرهای تازه

نخستین قطار باربری چین بزودی وارد بندر حیرتان می شود

(Last Updated On: آگوست 30, 2016)

Captureنخستین قطار باربری كشور چین با ۸۴ کانتینر محموله‌ ای بازرگانی در روز های آینده وارد بندر حیرتان در ولایت بلخ خواهد شد.

پس از گشایش اولین خط آهن میان چین و افغانستان، از شهر نن تونگ ایالت جیانگ سو در شرق چین یک قطار حال ۸۴ کانتینر حرکت کرده است و با عبور از قزاقستان و ازبکستان وارد بندر حیرتان در شمال افغانستان می ‌شود.

نصیر احمد قاسمی، مدیر عامل اتاق تجارت بلخ می گوید، لین قطار بین چین و افغانستان تنها برای واردات و صادرات اجناس تاجران افغان نیست، بلکه این مسیر می تواند راه ترانزیتی برای کشور های آسیای میانه باشد.

آقای قاسمی این گشایش وصل شدن خط آهن بندر حیرتان با چین را برای انتقال اموال بازرگانی افغانستان مانند میوه خشک، تازه و داروی های طبی با اهمیت بیان میکند.

به دلیل این که بیشتر اموال بازرگانی از چنین وارد افغانستان می شود، آقای قاسمی می گوید، آغاز فعالیت خط آهن میان چین و افغانستان بالای نرخ کالا های چینای نیز تاثر خواهد گذاشت.

به گفته مسولان اتاق تجارت، چین علاقمندی زیاد به استخراج معادن افغانستان دارد و با وصل شدن خط آهن به افغانستان، زمینه استخراج معادن کشور نیز فراهم خواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

زمان: طالبان با گروه‌های هراس‌افگن دیگر ارتباط قوی دارد

(Last Updated On: دسامبر 7, 2019)ادریس زمان سرپرست وزارت خارجه کشور میگوید که هنوز هم …