نخستین سرود زن به رهبری بانو نگینه خپلواک روگشایی گردید

(Last Updated On: مارس 8, 2016)

MUSIC

دانش سرای موسیقی افغانستان امروز نخستین سرود زن را  با رهبری یک بانو روگشایی کرد.

نگینه خپلواک دختریست که رهبری ارکستر این سرود را بر دوش دارد.

این انستیتوت نخستین ارکستر زنانه را درتاریخ موسیقی افغانستان به همکاری فنی شبکه جهانی آریانا شکل داده است .

احمد ناصر سرمست رییس دانش سرای موسیقی افغانستان در صحبت به آریانانیوز می گوید: “ما افتخار داریم که دراین جا نخستین سرود زن را با رهبری یک بانو به اجرا می گذاریم و ما همه ساله تلاش داریم تا بتوانیم بانوان بیشتری را دراین انستیتوت جذب کنیم”.

نگینه خپلواک،نخستین بانوی که درتاریخ موسیقی افغانستان رهبریک ارکستر است، وی در دانش سرای موسیقی افغانستان آموزش دیده است، او سال های زیادی آموزش دیده است، نگینه رهبر ارکستر جوانانی است که سرود زن را ارایه کرده اند، وی رهبر کوچک با دست های توانا و هنرمند است که یک گروه را مدیریت می کند.

خپلواک می گوید: “بسیار خوشحال هستم و از خانواده های عزیز می خواهم به فرزندشان اجازه بدهند که درس بخوانند و هر رشته ئی را که دوست دارند ادامه بدهند”.

انستیوت ملی موسیقی افغانستان ششمین جشنواره سالانه زمستانی این اکادمی را در تالار مرکز رسانه های بیات برگزارکرد، درهم خوانی این سرود دانش آموزان مکتب معرفت نیز هم صدایی کرده اند .

این دانش سرا هم سن دهه جدید درافغانستان است پس از آنکه طالبان لیسه مسلکی موزیک را به آتش کشیدند این دانش سرا با سقوط طالبان گشایش یافت و دوباره تارهای هنر را به صدا درآورد.

About Ariana News

Check Also

ملا برادر در نشست قطر اشتراک نمی‌کند

(Last Updated On: فوریه 22, 2019)  طالبان گفته اند که در نشست میان نمایندگان این …