خبرهای تازه

نبود چشم انداز آتش‌بس از سوی حکومت و طالبان در روزهای عید

(Last Updated On: می 12, 2019)

حکومت افغانستان و گروه طالبان تاکنون تصمیم‌ی برای برقراری آتش‌بس در روزهای عید فطر ندارند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، می‌پذیرد که در حکومت تاکنون پیشنهاد و حرفی در باره اعلام آتش‌بس، حداقل در روزهای عید مطرح نشده است همچنان گروه طالبان نیز تایید می‌ورزند که در رهبری این گروه، هیچ‌گونه بحث روی آتش‌بس و توقف جنگ وجود ندارد.

آقای اندرابی می‌گوید: “چنین طرح تاحال برای ما نرسیده است، ما درحالی‌که در آروزی صلح هستیم، اما مصروف جنگ با طالبان برای سرکوب آنان هستیم.”

در همین حال، گروه طالبان نیز دیدگاهی برای آتش‌بس را در ماه رمضان و حتا روزهای عید تاکنون ندارد، طالبان نه تنها در مذاکرات دوحه حاضر به رایزنی در این باره نشده اند بلکه به گفته سخنگوی این گروه، در رهبری آنان نیز بحث آتش بس مطرح نشده است.

مولوی قلم‌الدین، مسوول امربالمعروف رژیم طالبان بیان می‌دارد: “اول من فکر نمیکنم که این آتش بس شود، اگر شود هم چندان فایده ندارد. اگر آتش بس برای سه یا چهار روز باشد فایده ندارد.”

با این حال، شهروندان کشور خواهان آتش بس در روزهای ماه رمضان و روزهای عید فطر اند، آنان می‌خواهند که طالبان و حکومت در این روزهای مهم دست از خشونت در برابر یکدیگر بردارند تا مردم در فضای صلح روزهای ماه رمضان و روزهای عید را سپری کنند.

نورالله نوری، یک باشنده کابل می‌گوید: “در ماه مبارک زمضان و در ایام عید سعید فطر این بسیار مهم است که هردو طرف درگیر جنگ آتش بس کنند.” 

انتظار می‌رفت که در گرمای دور ششم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان، روی آتش‌بس دو طرف به توافقاتی برسند، اما این دور گفت‌وگوها نیز نتوانست برای مدت کوتاهی جنگ روان در کشور را توقف دهد.

از سویی هم، در قطعنامه ۲۳ ماده ای جرگه مشورتی صلح، یکی از درشت‌ترین خواست‌ها اعلام آتش‌بس از سوی حکومت و گروه طالبان بود، اما ظاهراً حتا برای کوتاه مدت هم دو طرف تصمیم اعلام آتش بس ندارند.

سید علی کاظمی عضو پیشین مجلس نماینده گان اظهار میدارد: “امیدوار هستم که ما به این نقطه برسیم که این یک مرحله اول است، در فضای آتش بس در فضای آرامش ما میتوانیم گفتگو را آغاز بکنیم.”

در نزدیک به دو دهه پسین، تنها افغانستان سال گذشته برای سه روز گواه آتش‌بس میان حکومت و گروه طالبان بود آن‌ هم در روزهای عید؛ اکنون اما عملیات “خالد” از سوی حکومت و عملیات “الفتح” از سوی طالبان با چشم انداز سرکوب گرایانه یک دیگر به شدت ادامه دارد و حرفی از آتش بس مطرح نیست.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …