ناظران انتخاباتی، از برخورد جانبدارانه مسوولان حکومتی در انتخابات نگران اند

(Last Updated On: می 19, 2014)

2

نهادهای ناظر در انتخابات از برخورد جانبدارانه شماری از مسوولان حکومتی در برخی ولایت ها ابراز نگرانی میکنند و خواهان اقدامات جدی از سوی کمیسیون های انتخاباتی برای حل این مشکل اند.

مسوولان این نهاد ها با ارایه پیشنهاد های جدید، از کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایت های انتخاباتی خواستند که برای جلوگیری از تکرار تقلب و تخطی های دور اول انتخابات برنامه های جدیدی را روی دست گیرند.

اما سوال اینجاست که حال برای رفتن انتخابات به دور دوم با حضور گستره مردم همانند دور اول و شفاف بودن این روند، چه کارهایی باید صورت گیرد تا مشکلاتی که در دور اول شاهد بودیم تکرار نشود؟

نعیم ایوبزاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت:” نگرانی ما در برگزاری دور دوم انتخابات از چند ناحیه است که بی طرفی مسوولان حکومتی در سطح ولایت به ویژه والی ها، بی طرفی افراد قدرتمند یا حاکم در سطح ولایات و ولسوالی ها است که این موارد در دور اول انتخابات وجود داشت و افرادی بودند که به نفع یک کاندیدا مشخص کار میکردند”.

از سوی دیگر نعیم اصغری مسوول بخش پروگرام فیفا به این باور است که اگر رسیدگی به تخلف ها و تقلب ها از طریق یک میکانیزم شفاف صورت گیرد نتیجه میتواند مورد قناعت همه مردم باشد.

این نخستین باریست که افغانستان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را تجربه خواهد کرد.

نهادهای ناظر از کمیسیون مستقل انتخابات و شکایت های انتخاباتی خواستند تا در قدم نخست تمام برنامه های خود را مطابق به جدول زمانی انتخابات به پیش ببرند و کارمندانی را که در تقلب و تخلف دست داشته اند مجازات کند و تعهد کند که افراد شایسته ای را استخدام میکنند.

نهادهای ناظر از کمیسیون مستقل شکایت های انتخاباتی نیز خواستند تا به ناظران نه تنها اجازه نظارت بر جلسات علنی را بدهد بلکه در روند تصمیم گیری انتخابات نیز آنها را سهیم بسازند.

About Ariana News

Check Also

دو سرباز امریکایی در افغانستان کشته شدند

(Last Updated On: مارس 22, 2019) ماموریت حمایت قاطع روز(جمعه، ۲ حمل) در یک خبرنامه، …