خبرهای تازه

ناتو سالانه ۵ ملیارد دالر به افغانستان کمک خواهد کرد

(Last Updated On: جولای 10, 2016)

natoکشور های عضو ناتو تعهد کمک پنج ملیارد دالریسالانه  را به افغانستان تا سال 2020 میلادی اعلام کردند.

دبیر کل ناتو در محل برگزاری نشست وارسا  گفت:  ناتو متعهد شد که سالانه 5 ملیارد دالر به نیرو های افغانستان کمک مالی کند و این پول برای تجهیز و آموزش نیرو های افغانستان به مصرف خواهد رسید.

ینس اشتولتنبرگ دبیرکل سازمان ناتو که در نشستی با خبرنگاران صحبت می کرد گفت: “یکی از بزرگترین دستاورد های این نشست این است که ما در حال حاضر یک میلیارد کمک بدون کمک چهار میلیارد دالری امریکا را داریم. و تمامی تعهداتی را که ما نیاز داشتیم، تقریباً صورت گرفته، بنابرین ما بسیار نزدیک هستیم”.

این کمک چهار سال پیش در سال 2012 در نشست شیکاگو  سالانه چهار ملیارد دالر تا سال 2017 اعلام شده بود.

 دبیر کل ناتو همچنان می گوید: ماموریت ناتو تا سال 2020 برای حمایت از نیرو های افغانستان ادامه خواهد داشت، اما نیرو های ناتو به میدان های نبرد حضور نیافته تنها نقش مشوره دهی و آموزشی را خواهند داشت. 

“ماموریت حمایت قاطع یک ماموریت غیر جنگی است، ما به آموزش، مشورت دهی و کمک با نیروهای امنیتی افغان ادامه می دهیم. ما طی چندین سال نیروهای امنیتی افغان را ساختیم که قادر به گرفتن مسوولیت کامل امنیت شان شدند. این ماموریت بگونه غیر جنگی ادامه خواهد یافت.”

دبیر کل ناتو همچنان از پیوستن برخی از شاخه های گروه طالبان به داعش نیز یاد آور شده گفت: “ما گزارش هایی را از حضور داعش دیده ایم، ما همچنان شاهد این بوده ایم که گروه های طالبان محلی تغییر نام می دهند و وعده وفاداری با داعش می کنند. ما به تقویت نیروهای افغان ادامه می دهیم تا با گروه های مختلف دهشت افگن مبارزه کنند و کشور شانرا با ثبات سازند”.

در این نشست رهبران حکومت وحدت ملی نیز تعهد کرده اند تا در مبارزه با فساد کار های عملی انجام دهند.

گزارش: شریف حسنیار

About Ariana News

Check Also

مسکو فردا میزبان نشست سه‌جانبه در مورد صلح افغانستان خواهد بود

(Last Updated On: آوریل 24, 2019) قرار است که دومین نشست سه جانبه کشورهای روسیه، …