خبرهای تازه

ناتو برای حل منازعه افغانستان در مسکو را کوبیده است.

(Last Updated On: نوامبر 24, 2017)

ناتو روی منازعه افغانستان با روسیه گفتگو کرده است.

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو می گوید که کاهش خطر و شفافیت در نظام افغانستان محور گفتگو با مسکو بوده و این گفتگو ها نشانه از ضعف نه بل قدرت برای دفاع قوی تر است.

آقای ستولتنبرگ گفته است که “دیالوگ میان روسیه و ما کار آسان و ساده نیست. ما همچنان در باره افغانستان با روسیه صحبت کردیم در مورد شفافیت نظام افغانستان و کاهش خطر. این گفتگو ها نشانه از ضعف نیست بل نشانه از قدرت است.”

مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در یک نشست با حضور مشاوران امنیت ملی روسیه و کشور های آسیای میانه در مسکو شرکت داشته و طرحی را برای مبارزه مشترک در برابر هراس افگنی و همکاری های صلح پیش کرده است.

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در مورد به آریانانیوز گفت: “حنیف اتمر طرحی را در باره مبارزه با تروریزم و صلح به آنان سپرد که مشاوران امنیت ملی این کشور ها از آن پشتیبانی کرده اند.”

نقش سازمان ملل و کشور های منطقه در روند صلح افغانستان سودمند پنداشته می شود، صلحی که کشور ها همکار باشند.

فرخنده زهرا نادری، مشاور رییس جمهور در امور سازمان ملل اظهار داشت: “صلح روی کتاب نمی شود باید تعریف واضح ارایه شود و این صلح باید زیر مالکیت افغان ها باشد.”

آصف بکتاش، آگاه سیاسی افزود: “این بسیار خوب است که در منطقه همکاری کشور های را دریابیم یعنی به جای اینکه روسیه با طالبان همکاری کند به حکومت افغانستان کمک کند.”

کشور های منطقه پیوسته تعهد برای همکاری در روند صلح کشور سپرده اند اما هیچ همکاری تاکنون کشتی صلح را به سوی ساحل پایان منازعه افغانستان نبرده است هرچند که به تازه گی اندونزیا هم به همکاری در این روند قدم گذاشته است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

نگرانی‌ها از فعالیت‌ گروه داعش در افغانستان

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  سازمان ملل متحد، خاک افغانستان را یگانه مکان امن …