خبرهای تازه

ناتو: ارتش افغانستان آمادگی انجام عملیات ها را ندارد

(Last Updated On: ژانویه 10, 2016)

vlcsnap-2016-01-10-18h48m58s252

یک گزارش سری ناتو که به شپیگل المان رسیده نوشته است که ناتو پیش بینی وخیم شدن اوضاع افغانستان را در سال ۲۰۱۶ کرده است.

این مجله گفته است تلفات نظامیان افغانستان در سال ۲۰۱۵ به ۴۲ درصد افزایش یافته است.

وزارت های دفاع و داخله افغانستان میگویند که با در نظرداشت تلفات نظامیان افغانستان توانایی عملیات را دارند زیرا اکنون از افغانستان محافظت میکنند.

ناتو حامی شانه به شانه ارتش افغانستان و نگرانی های که رسانه یی شده اند.

یک گزارش سری ناتو که به شپیگل آلمان درز کرده است می رساند که ناتو به توانایی عملیاتی نیروهای ارتش شک دارد. ناتو در این گزارش گفته است بنابر بررسی های سال ۲۰۱۵وضعیت امنیتی افغانستان در سال ۲۰۱۶وخیم تر خواهد شد .

ناتو گفته است: “ناتو به توانایی عملیاتی ارتش افغانستان شک دارد، بر اساس بررسی های سال ۲۰۱۵در ۲۰۱۶اوضاع امنیتی افغانستان وخامت بیشتر خواهد یافت، ارتش افغانستان آمادگی انجام عملیات ها را ندارد. “

بر اساس گزارش ناتو از تمام گروه های ارتشی پیاده نظام که به ۱۰۱واحد می رسند، که تنها یک واحد آماده جنگ و ۳۸واحد دیگر با مشکلات بزرگ روبه رو هستند. در جایی هم نوشته شده است که از مجموع ۱۷ کندک قول اردوی ۲۰۵که در زابل و قندهار مستقر هستند تنها ۱۲کندک به سختی آماده جنگ هستند.

در جای این گزارش نوشته شده است: “ارتش افغانستان آهسته آهسته سربازانش را از دست می دهد در سال گذشته روزانه ۲۲سرباز در جریان جنگ کشته شده اند، رقمی که ۴۲درصد افزایش را نسبت به سال های قبل نشان میدهد.”

سخنگوی وزارت دفاع ملی دولت وزیری میگوید: “اگر نیروهای اردوی ما عملیات نمی کنند در این جنگ کی عملیات می کند، درست اس تلفات ما بیشتر است چون امسال تنها اردوی افغانستان می جنگد و خارجی ها نیستند ما درخط مقدم نبرد علیه هراس افگنی هستیم.”

وزارت داخله افغانستان نیز این جنگ را تنها جنگ افغانستان نمی داند و افغانستان را در جبهه مقدم نبرد علیه هراس افگنی می پندارد.

سخنگوی وزارت امورداخله صدیق صدیقی میگوید: “ما برای صلح جهانی می جنگیم، این جنگ تنها جنگ مانیست درست است ما تلفات داریم و باهزار گروه خارجی در جنگ روبرو هستیم، افغانستان در خط مقدم نبرد با تروریزم جهانی قرار دارد گروه های که نه تنها افغانستان بلکه دنیا را تهدید می کنند.”

در این روزها وضعیت جنوب افغانستان به ویژه هلمند وضعیت جنگیست. بر بنیاد این گزارش جنگ در جنوب شدت گرفته است و یکی از دلایل کم کاری عملیات های ارتش است .

گزارش از فرحناز فروتن

About Ariana News

Avatar

Check Also

اشرف غنی و جان کریبر تامین ثبات تاکید کردند

(Last Updated On: می 13, 2016) رییس جمهور محمد اشرف غنی با جان کری وزیر …