موگرینی: راهی برای عقب گرد در افغانستان وجود ندارد

(Last Updated On: مارس 26, 2019)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور صبح امروز (سه‎شنبه، ۶ حمل) با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قصر سپیدار دیدار کرد.

ریاست اجرایی کشور با نشر خبرنامه ای میگوید که خانم موگرینی در این دیدار به رییس اجرایی کشور گفته است که ” اتحادیه اروپا به صورت کامل از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کند.”

بر اساس این اعلامیه خانم موگرینی گفته: “ما در کنار مردم افغانستان بودیم و بدون کدام اجندای پنهانی از روند دموکراتیک‌، حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، حاکمیت قانون و رفاه و توسعه در افغانستان حمایت می‌نماییم.”

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنان در صحبت‌های خود علاوه کرد: “راهی برای عقب‌گرد در افغانستان وجود ندارد و صلح به معنای پیشرفت و  پاس‌داری از حقوق بشر و دستاوردهای سالیان اخیر است.”

خانم موگرینی در بخش دیگر از صحبت‌های خود افزود که اتحادیه اروپا مانند سابق در کنار مردم افغانستان قرارداد و به کمک‌ها و حمایت خود از افغانستان ادامه می‌دهد.

خبرنامه می‎افزاید که در این نشست دو طرف همچنان مورد مذاکرات صلح در دوحه و تلاش‌ هایی که در این راستا صورت گرفته و روابط منطقه‌یی و همکاری‌های مشترک منطقه‌یی بحث و تبادل نظر کردند.

خانم موگرینی دست یافتن به صلح دایمی را منوط به مذاکرات بین‌الافغانی دانست و تاکید ورزید که تلاش‌های بین‌المللی نیز در این راستا شکل گرفته است.

وی همچنان بر ادامه حمایت اتحادیه اروپا از ادامه روند دموکراتیک و برگزاری انتخابات تاکید ورزیده و افزوده است که تلاش‌ها و آمادگی‌ها برای برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار ادامه یابد و روند دموکراتیک نباید به هیچ دلیلی به گروگان گرفته شود.

از سویی هم، عبدالله عبدالله در این دیدار بر حفظ دستاوردهای ۱۸ سال گذشته کشور در روند صلح تاکید کرده است.

خبرنامه می‎افزاید: “رییس اجرایی کشور با قدردانی از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا برای انتخابات تاکید کرد که حکومت افغانستان برای برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار تلاش می‌کند و قرار نیست روند دموکراتیک در کشور به خاطر تلاش‌های صلح متوقف گردد.”

وی گفته است که تلاش‌های صلح و انتخابات دو روند جداگانه‌اند و حکومت برای تحقق خواست‌های برحق مردم تلاش می‌کند.

خانم موگرینی پیش از چاشت امروز وارد کابل شد و پس از دیدار با رییس اجرایی کشور با رییس جمهور غنی و تادامچی یاماموتو نماینده‎ی ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز دیدار و در مورد روند گفتگوهای صلح و انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل نظر کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سازمان همکاری اسلامی از توافق آمریکا و طالبان روی کاهش خشونت استقبال کرد

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ی به تاریخ ۲۳ فبروری …