مودی بندر چهابهار را «دروازه طلایی» به افغانستان خواند

(Last Updated On: فوریه 18, 2018)

نارندرا مودی، نخست وزیر هند بندر چابهار را به عنوان یک دروازه طلایی به افغانستان و کشورهای آسیای میانه دانست و اعلام نمود که افغانستان تا کمتر از دو سال دیگر به آب های جهانی وصل میشود.

آقای مودی گفت: “ایران  برای هژده ماه، بخش بندر چابهار را در اختیار ما قرار داده اند تا افغانستان را که چهار طرف اش با خشکه محاط است از طریق این بندر به آب های جهانی وصل کنیم.”

هند و ایران با سرمایه گذاری بیشتر در کنار وصل نمودن آسیایی مرکزی با آسیایی جنوبی در پی وصل این بندر به بازار های بین المللی نیز هستند.

برای رسیدن به این هدف، شبکه 7200 کیلومتری را ایجاد کرده اند تا بازرگانان ایران، هند، افغانستان، روسیه، آسیایی مرکزی و اروپا با هم پیوست شوند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران نیز بیان کرد: “سرمایه گذاری هند باعث تسریع در ساخت خط آهن چابهار به زاهدان و توسعه بندر چابهار می‌شود. بندر چابهار برای افغانستان بزرگترین بدیل به جای بندر کراچی به شمار می رود.”

تا اکنون در این بندر نزدیک به 200 بازرگان افغان سرمایه گذاری کرده اند. این بندر با داشتن ظرفیت بلند، حمل و نقل یکی از حوزه های مهم بازرگانی و ترانزیتی در منطقه است.

گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Check Also

سازمان ملل: فساد در حکومت افغانستان حاکمیت قانون و چشم انداز صلح را با خطر مواجه کرده است

(Last Updated On: می 20, 2019)یک گزارش تازۀ سازمان ملل زیر نام «مبارزۀ افغانستان با …