خبرهای تازه

مهارت کارمندان وزارت خارجه به زبان‌های خارجی ارزیابی میشود

(Last Updated On: سپتامبر 24, 2018)

کمیسیون اصلاحات اداری چگونگی مهارت کارمندان وزارت خارجه به زبان‌های خارجی را ارزیابی می‌کند.

یافته های تازه این نهاد نشان می‌دهد که شماری از کارمندان وزارت خارجه به دلیل نداشتن مهارت به یکی از پنج زبان بین المللی کارهای شان را در کشورهای خارجی به درستی انجام داده نمی‌توانند.

پس از تقاعد چندین دیپلومات وزارت خارجه در کشوهای بیرونی، حال بررسی‌های مشترک وزارت خارجه و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی،  نشان می‌دهد که شماری از کارمندان این وزارت به خاطر نداشتن مهارت‌های لازم به یکی از پنج زبان مهم بین‌المللی، نمی‌توانند تمامی مسوولیت‌ های شان را در کشورهای محل وظیفه، انجام دهند.

عبدالفرید احمد سخنگوی کمیسیون اصلاحات اداری می‌گوید: “از تمام کارمندان دیپلوماتیک وزارت خارجه یک آزمون زبان گرفته می‌شود. وقتی که نتیجه اعلام شد کارمندان به سه دسته تقسیم می‌شوند و بخاطر بلند بردن ظرفیت های شان به کورس‌ها معرفی شوند. “

بر اساس این راهکار تازه، کارمندان وزارت خارجه باید دست‌کم به یکی از پنج زبان مهم بین‌المللی تسلط داشته باشند.

از سویی هم وزارت خارجه در این باره چیزی نمی‌گوید، اما کمیسیون اصلاحات اداری از این وزارت می‌خواهد که بی‌درنگ آموزن زبان را در میان کارمندانش برگزار کند.

عبدالفرید احمد سخنگوی کمیسیون اصلاحات اداری تاکید می‌ورزد که باید تمامی کارمندان وزارت خارجه تا پایان سال روان میلادی این آزمون را سپری کند.

با این حال گزارش هایی نیز نشر شد که شماری از ديپلومات‌های وزارت خارجه را فرزندان و وابستگان مقامات حکومتى و اعضاى شوراى ملى تشکيل مي‌دهند، که بدون در نظرداشت معيارهاى استخدام، در اين وزارت به وظايف گماشته شده اند.

بر اساس اين گزارش‌ها شماری از این کارمندان پس از استخدام در پست‌هاى کليدى وزارت خارجه، به شکل عاجل به سفارت های افغانستان مقيم کشورهای خارج فرستاده شده و اکثر شان پناهندگى سياسى نيز گرفته اند.

اما وزارت خارجه همواره از ارایه جزییات مفصل درباره این گزارش خود داری کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ناروی برای میزبانی گفت‌وگوهای میان افغانی ابراز آماده‌گی می‌کند

(Last Updated On: آگوست 20, 2019)  کشور ناروی، برای میزبانی از روند گفت‎وگوهای میان افغانی …