خبرهای تازه

منابع: هیئت طالبان پس از چین به ایران سفر کرد

(Last Updated On: ژوئن 18, 2019)

یک هیئت گروه طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، به ایران رفته است.

منابع، از دفتر سیاسی طالبان در قطر به رسانه‌ها گفته‌اند که یک هیئت این گروه به ریاست ملاعبدالغنی برادر، پس از چین به ایران سفر کرده است. هرچند تاهنوز اجندای این سفر همگانی نشده است؛ اما این منابع می‌گویند که دراین دیدار طالبان درباره روند صلح افغانستان با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو می‌کنند.

سید اکبرآغا، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “طالبان تصمیم دارند پیش از برگزاری دورهفتم گفتگوها با امریکا به شماری از کشورهای دیگر منطقه نیز سفر کنند.”

با این حال، تهران تاهنوز سفر این هیئت طالبان به ایران را تائید و یا هم رد نکرده است.

در همین حال آگاهان امور سیاسی، سفرهای اعضای طالبان به کشورهای منطقه را پرسش برانگیز دانسته و میافزایند که این امر برای تلاش برای تضعیف جایگاه حکومت افغانستان می‌دانند.

عرفان الله عرفان، یک عضو مجلس نمایندگان در این مورد بیان می‌دارد: “کشورهای همسایه درباره آوردن صلح و امنیت در افغانستان صادق نیستند و همه به دنبال منافع خودشان استند و قربانی‌های مردم افغانستان به آنان اهمیت ندارد.”

این دومین بار است که طالبان همزمان با آغاز گفت‌وگوها با امریکا به ایران سفر می‌کنند؛ کشوری که اخیراٌ در مخالفت شدید با امریکا قرار دارد. 

وحید مژده، یک تن آگاه سیاسی اظهار می‌دارد: “امریکایی‌ها استند که می‌توانند بن بنست را بشکنند و طالبان باور دارند که امریکا باید تاریخ خروج را مشخص بسازد و سپس گام‌های بعدی برداشته شود.”

هرچند بسیاری‌ها، میزبانی کشورهای همسایه از طالبان و نیز گفت‌وگوها درباره صلح با آنان را به مفهوم کنار زدن حکومت افغانستان و مشروعیت دادن به طالبان می‌دانند؛ اما  وزارت امور خارجه افغانستان، در این باره خاموش است و از دادن معلومات درباره چگونه‌گی میزبانی کشورهای منطقه از طالبان خودداری می‌کند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

رایزنی عبدالله، حکمتیار و نبیل در مورد انتخابات و صلح

(Last Updated On: دسامبر 4, 2019)عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل از نامزدان …