منابع: طالبان به «آتش بس» با امریکا توافق کردند

(Last Updated On: ژانویه 25, 2019)

در پنجمین روز گفتگو های قطر، طالبان تنها به آتش بس با ایالات متحده امریکا توافق کردند نه دولت افغانستان.

گفتگوهای ایالات متحده امریکا با طالبان رنگ بی پیشینه ای به خود گرفته است. برای پنجمین روز بازهم دو طرف در قطر رایزنی کردند اما طالبان گفته اند که برای تقویت این مذاکرات، ملا عبدالغنی برادر به عنوان معاون سیاسی رهبر گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه با نماینده گان امریکا گفتگوها را ادامه می دهد.

منابع نزدیک به طالبان به آریانانیوز می گویند که ایالات متحده با این گروه روی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، مبدل نشدن کشور به پایگاه هراس افگنی در برابر امریکا، تبادله زندانیان و آتش بس به توافق هایی دست یافته است.

 به گفته این منابع تاکنون طالبان تنها آتش بس با امریکا را پذیرفته اند و آتش بس با نیروهای دولتی افغانستان را گام بعدی گفته اند.

با اوج گیری گفتگو ها بین واشنگتن و طالبان، تغییرات گسترده ای بر بنیاد تصمیم تازه ملا هیبت الله رهبر گروه طالبان در رهبری و فرماندهان جنگ این گروه نیز وارد شده است که هدف آن پیشرفت تلاش های صلح پنداشته می شود.

همزمان با این، رییس جمهور غنی هم گفته که گفتگو های ایالات متحده امریکا با طالبان در صورتی پذیرفتنی خواهد بود که کشور های منطقه نیز در این گفتگو ها دخیل شوند. به باور دولت، وقتی گفتگو ها به نتیجه می انجامد که طالبان به گونه مستقیم با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند.

تاکنون منابع رسمی ایالات متحده امریکا و طالبان در باره توافق های احتمالی گفتگو های طولانی قطر، چیزی نگفته اند اما گفته می شود که دو طرف نتیجه گفتگو ها را در یک اعلامیه مشترک همگانی خواهند کرد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

شمار قربانیان ویروس کشنده در چین به ۱۷ نفر افزایش یافت

(Last Updated On: ژانویه 23, 2020)شمار قربانیان ویروس تازه کشف‌ شده در چین به ۱۷ …