منابع: دور دوم نشست احزاب با طالبان در ماه مارچ در قطر برگزار میشود

(Last Updated On: فوریه 18, 2019)

نشست دوم سیاست گران افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در ماه مارچ در قطر برگزار خواهد شد.

منابع نزدیک به طالبان میگویند که پس از نشست ۲۵م فبروی هیات مذاکره کننده طالبان با زلمی خلیل زاد در دوحه، آمادگی ها برای برگزاری نشست دوم بین الافغانی آغاز خواهد شد.

نظر محمد مطمین یکی از اشتراک کنندگان نشست مسکو میگوید: “در مسکو تعهد شد که نشست آینده بین الافغانی در قطر برگزار شود. بعد از اینکه امریکا با طالبان گفتگو کند، آمادگی برای این نشست آغاز خواهد شد. این بار ممکن است که برخی دیگران به شمول برخی افراد از حکومت جز این گفتگو ها باشد.”

گفته میشود که در نشست دوم بین الافغانی، طالبان نتایج نسشت شان با زلمی خلیل زاد را روی میز سیاست گران افغانستان می گذارند و روی گام های بعدی، رایزنی خواهند کرد.

هرچند برخی از کشورها چندین بار با گروه طالبان روی روند صلح مذاکره کرده اند، اما تا کنون برای حکومت افغانستان، نقشی در این گفتگوها داده نشده است.

در همین حال حکومت میگوید که اگر طالبان با حکومت خواستار مذاکره مستقیم باشند، هیات مذاکره کننده حکومت در نشست آینده قطر شرکت خواهد کرد.

همایون همایون معاون نخست مجلس نمایند‌گان میگوید: “طالبان باید با حکومت بشینند، این مشکل بین افغان ها است و گفتگوها بین الافغانی باشد. خواهش ما از امریکا این است که در آن دست اندازی نکنند، طالبان و حکومت را بگذارند که به یک صلح پایدار برسند.”

نشست طالبان در اواخر ماه فبروری در قطر با زلمی خلیل زاد هم یکی از سرنوشت ساز ترین نشست ها برای این گروه خوانده می شود؛ زیرا گفته می شود که در این نشست چگونگی خروج نظامیان خارجی از افغانستان و دورنمای صلح روشن خواهد شد.

About Ariana News

Check Also

وزارت دفاع ملی: عملیات “الفتح” طالبان شکست خورده است

(Last Updated On: می 25, 2019) عملیات “الفتح” طالبان با شکست مواجه شده و هیچ …